Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Państwo zawiniło, firmy powiesili

Państwo zawiniło, firmy powiesili

Państwo zawiniło, firmy powiesili Państwo zawiniło, firmy powiesili
Minister pracy obiecała ułatwienia dla płatników ZUS . Zaprosiła do konsultacji przedsiębiorców. Ci poparli zmiany, co więcej - zgodzili się, że trzeba walczyć z patologiami na rynku pracy i pomogli stworzyć sprawiedliwe przepisy. Było dla nich oczywiste, że ów uzgodniony projekt trafi do Sejmu. Ale ludzie pani minister go zmienili nadając urzędnikom ZUS potężne uprawnienia, jakimi dysponował dotąd tylko sąd. Nawet prawnicy z Rządowego Centrum Legislacji uznali, że to przesada!
Pewne jest, że ZUS - który już teraz reinterpretuje chętnie przepisy wstecz - będzie z nowej ustawowej broni korzystał. Powód jest prosty: nie ma z czego wypłacać emerytur. Rozmaite przywileje (rolników, górników, mundurowych) od lat rujnują Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ale nikt nie odważył się ich tknąć. PiS też tego nie zrobi. Ba, na dokładkę, ku uciesze suwerena (i ku jego zgubie) obniżył wiek emerytalny, co oznacza jeszcze większą dziurę w Funduszu.

Państwo chce wyrwać brakujące pieniądze od przedsiębiorców. Tych samych, których „zapraszało” przez lata do wykonywania usług (budowlanych, ochroniarskich...) po cenach minimalnych. Ujęte w tych cenach stawki za godzinę pracy mieściły się między 6 a 10 zł. Ochrona krakowskiego pogotowia oraz jednego z pałaców ZUS kosztowała nawet mniej: 5 zł za godzinę.

Przedsiębiorcy kombinowali, by legalnie zmieścić się w takich stawkach? Owszem. Ale kto ich do tego zmusił? Kto zamroził ceny usług, a zarazem podniósł oficjalną płacę minimalną o 64 proc.? Czy zmiana przepisów wstecz i nadanie inspektorom ZUS ekstrauprawnień jest w tej sytuacji aktem sprawiedliwości dziejowej? Czy zapełni pustą kasę ZUS czy raczej - jak to już kiedyś bywało - zniszczy tysiące Bogu ducha winnych firm i dziesiątki tysięcy miejsc pracy?

Najwyraźniej pytania te w najmniejszym stopniu nie nurtują autorów ministerialnej „wrzutki”.
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wywalić rolniczych bandytów na pysk, zabrać ziemię bo nie jest do kupczenia i wydzierżawić

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tym co na określonych warunkach będą produkowali zdrową żywność. To bandytyzm (gość)  •

jeśli rolnik dostaje rocznie miliony dotacji, dopłat. Ma ulgi i jeszcze bez ubezpieczenia zwraca mu się z kieszeni innych straty. Teraz za nic dostaja kupę kasy, kąpią się w piwie z własnych browarów, bawią się wypasionymi furami a na polach harują w prywatnych kołchozach najemni pańszczyźniani, Prywatny kołchoz to ideologicznie nie to samo co państwowy. Durny robotnik co obalał socjalizm placi teraz za wszystkie zachcianki rolniczych, miejskich kapitalistów-gangsterów, korpogangów a władza w dalszym ciągu nic nie robi z tą bandycka patologią. Suweren też. Jak zwykle tylko biadoli.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oto jest dzień!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Nadszedł ten dzień, kiedy mam podobne zdanie do p. redaktora.

skomentuj

?

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

Kogo to obchodzi ?
;/

odpowiedzi (0)

skomentuj