Młodzi są bezczelni. A może po prostu przedsiębiorczy?

Młodzi są bezczelni. A może po prostu przedsiębiorczy?

Anna Stasiewicz

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

W czasie wakacji pracuje obecnie już blisko 30 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zatrudniają się m.in. w restauracjach.

W czasie wakacji pracuje obecnie już blisko 30 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zatrudniają się m.in. w restauracjach. ©Sławomir Kowalski

Nie mają takich obaw jak ich rodzice czy dziadkowie. Młodzi Polacy przedstawiają się jako bardziej niezależni i przedsiębiorczy.
W czasie wakacji pracuje obecnie już blisko 30 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zatrudniają się m.in. w restauracjach.

W czasie wakacji pracuje obecnie już blisko 30 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zatrudniają się m.in. w restauracjach. ©Sławomir Kowalski

Sklep spożywczy w centrum Bydgoszczy. Młody chłopak rozmawia z jedną z ekspedientek: - Ale, jak? Tak mało? Przecież trzy dni tu pracowałem - mówi do niej. - To już musisz z szefem na ten temat rozmawiać - zwraca się do młodzieńca ekspedientka. Nastolatek ciężko wzdycha, zakłada plecak i wychodzi.

- Pani zobaczy, jacy się bezczelni ci młodzi zrobili. Pretensje do całego świata - pani ekspedientka dzieli się swoimi spostrzeżeniami z klientką.

Na rynek pracy wkraczają kolejne młode pokolenia. Dla nich PRL to już zamierzchła przeszłość. Jeszcze niedawno panowała opinia, że dla młodych pracy jak na lekarstwo. Ale wszystko wskazuje, że sytuacja zaczyna się zmieniać. Wraz ze spadającym w Polsce bezrobociem, to pracodawcy zaczynają zabiegać o pracownika. A atutem młodych ludzi jest m.in. znajomość języków obcych i nowych technologii oraz mobilność.

Na rynek pracy wkroczyło już kolejne pokolenie, tzw. „Y”. Dla nich PRL to już zamierzchła epoka.

Ponieważ to osoby urodzone na przełomie wieków, nazywa się je także pokoleniem „milenium”. - Generacja Y to młodzi ludzie, którzy garściami korzystają z postępu technologicznego - mówi dr Renata Tomaszewska-Lipiec z Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - To pokolenie dorastało już w warunkach gospodarki rynkowej i demokracji. Ponadto jest bardzo mobilne; przeprowadzka do innego miasta czy kraju to nie problem. Jego przedstawiciele znają języki obce, jednocześnie cenią sobie wysoki standard życia. To właśnie pokolenie „millenium” najchętniej zakłada własne biznesy. W przeciwieństwie do swoich rodziców, to nie etat jest spełnieniem ich marzeń. - Można powiedzieć, że chcą „konsumować doświadczenia” - dodaje badaczka. Ten „głód rozwoju” ma jednak swoje wady, np.: niecierpliwość - wychowali się w kulturze „instant” - chcą mieć wszystko od razu; roszczeniowość; przekonanie że to praca i pracodawca mają się do nich dostosować, a nie na odwrót. Jak obliczyli naukowcy, przedstawiciele pokolenia Y” wraz z przedstawicielami pokolenia „Z” będą stanowić aż 75 procent osób aktywnych zawodowo na świecie w 2025 roku! Pokolenie „Z” to kolejna generacja, która już powoli wchodzi na rynek pracy; inaczej osoby „urodzone z laptopem z kołysce”. Tak przynajmniej naukowcy określają jej przedstawicieli, choć nie ma zgodności co do ram czasowych (część badaczy przyjmuje że to młodzież urodzona po 1995 roku, a część że po 2002 roku). Te młode osoby nie wyobrażają sobie życia bez nowoczesnych technologii. - Dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki zawodowe, trudno jest więc scharakteryzować je jako potencjalnych pracowników - przekonuje dr Renata Tomaszewska-Lipiec.

30 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Zobaczcie, ile grzybów znaleźli nasi Czytelnicy! Codziennie dostajemy kolejne zdjęcia okazów zebranych w lasach w regionie. Też lubicie chodzić na grzyby?

Kosze pełne grzybów. Takie zbiory w regionie! [zdjęcia Czytelników]

Link do głównego zdjęcia

©nadesłane przez CzytelnikówO sytuację młodych ludzi, zarówno w Polsce, jak i Ameryce zapytano w badaniu Pramerica Insight. W porównaniu do Amerykanów, młodzi Polacy przedstawiają się jako bardziej niezależni i przedsiębiorcy. Ponad połowa badanych za cel finansowy stawia sobie zakup mieszkania, blisko połowa dąży do założenia własnej firmy.

Co może niepokoić, to fakt, że młody Polak myśli o zapewnieniu sobie dobrego poziomu życia tu i teraz. Tymczasem ich rówieśnicy zza oceanu przywiązują dużą wagę do zabezpieczenia swojej przyszłości na emeryturze.

Jak pokazuje badanie CBOS z ubiegłego roku, w ciągu wakacji 2016, w co piątym gospodarstwie domowym, w którym są dzieci w wieku szkolnym, przynajmniej jedno z nich pracowało zarobkowo. Tak samo jak w ubiegłych latach, pracę zarobkową w czasie wakacji najczęściej podejmowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - 27 procent wskazań badanych z gospodarstw, w których są uczniowie w wieku 16-19 lat; wyraźnie rzadziej gimnazjaliści (5 procent wskazań ankietowanych z gospodarstw, w których są dzieci w wieku 13-15 lat) i zdecydowanie najrzadziej uczniowie szkół podstawowych (1 procent wskazań z gospodarstw z dziećmi w wieku 7-12 lat).

Częściej niż pozostali o pracy zarobkowej dzieci i młodzieży ze swoich rodzin mówili badani mieszkający w miastach do 100 tysięcy mieszkańców oraz zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych.

Wideo: Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (28.07 + 29-30.07.2017) | POLSKA

Źródło: TVN

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama