MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po ciepło pod ziemię

SZEL
GORLICE. Powiat prosi Ministerstwo Środowiska o wsparcie projektu zbadania możliwości wykorzystania energii geotermalnej w regionie

Starosta Mirosław Wędrychowicz wystosował do ministra Stanisława Gawłowskiego prośbę o udzielenie rekomendacji na dofinansowanie badań geologicznych istniejących odwiertów nafto wych pod kątem pozyskiwania ciepła geotermalnego. Wniosek o pomoc w finansowaniu badań w tym zakresie zostanie złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Proponowany we wniosku program badawczy ma charakter innowacyjny - podkreśla Mirosław Wędrychowicz. - Dotyczy bowiem rozpoznania i przygotowania technologii pozyskiwania energii geotermalnej z wykorzystaniem istniejących i już nieczynnych otworów wiertniczych. Jest to o tyle istotne, że koszty ich udrożnienia i przemysłowego wykorzystania są o siedemdziesiąt procent niższe niż budowa nowych ujęć.

Pewności, że na terenie powiatu występują złoża wody geotermalnej, dostarczyły badania prowadzone przez zespół naukowców pracujących pod kierunkiem prof. Wojciecha Góreckiego z AGH. Ocenia się, że na głębokości do 3 tys. metrów pod powierzchnią ziemi woda może mieć temperaturę blisko 85 stopni Celsjusza, a głębiej, bo do 3510 metrów pod powierzchnią sięga nawet 99 stopni. Największe nadzieje, zdaniem naukowców, budzą dwa odwierty naftowe na terenie gminy Sękowa: "Gorlice 12" o głębokości ponad 4 tys. metrów i "Gorlice 13" głębszy od poprzedniego o tysiąc metrów. Problem w tym, że sama rekonstrukcja takiego odwiertu kosztuje przeszło 7 mln zł. Dlatego zagospodarowanie wód geotermalnych jest opłacalne tylko pod warunkiem sfinansowania przez NFOŚ rekonstrukcji otworu. Właśnie z takiej możliwości chce skorzystać powiat wspólnie z samorządami miasta Gorlice i gminy Sękowa. Założono, że w przypadku potwierdzenia możliwości przemysłowej eksploatacji wód termalnych powołana zostanie do tego celu spółka komunalna.

- We wdrożeniu procesu eksploatacji takich złóż samorządy upatrują szansy na turystyczny i gospodarczy rozwój ziemi gorlickiej - dodaje Mirosław Wędrychowicz. - Poza tym w przyszłości możliwe byłyby dostawy ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania dla Gorlic i gminy Sękowa, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie basenów sportowo-rekreacyjnych dla planowanego Ośrodka Wypoczynkowo-Termalnego w Sękowej. Podreśla, że istnieje też szansa na wykorzystanie wód do celów balneologicznych i rehabilitacyjnych. (SZEL)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski