Mateusz Pietras
Kornelia Fiedkiewicz siódma na 100 m stylem dowolnym
Kornelia Fiedkiewicz siódma na 100 m stylem dowolnym ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
Świeżo upieczona rekordzistka Polski Kornelia Fiedkiewicz zajęła siódme miejsce w finale na 100 m stylem dowolnym na mistrzostwach świata w Dausze. Kraulistka przepłynęła dystans w czasie 54,06, czyli tylko o 0,05 s wolniej od wczorajszego historycznego wyniku. Złoty medal zdobyła Holenderka Marrit Steenbergen z czasem 52,26. Jakub Majerski z drugim czasem awansował do finału na 100 m stylem motylkowym. Z kolei w finale na 200 m stylem grzbietowym zaprezentuje się Laura Bernat.

Kornelia Fiedkiewicz siódmą kraulistką świata

W finale mistrzostw świata na 100 stylem dowolnym wystąpiła 22-letnia zawodniczka Kornelia Fiedkewicz. Płynąca na pierwszym torze Polka uzyskała siódmy czas - 54,06. Najszybsza okazała się holenderka kraulistka Marrit Steenbergen, która złotym medal wygrała z czasem 52,26. 24-latka o 0,30 s wyprzedziła drugą Siobhan Bernadette Haughey z Hongkongu. Brązowy medal wywalczyła Australijka Shayna Jack, która uzyskała wynik - 52,83.

Wczoraj w wyścigu półfinałowym kraulistka również uzyskała siódmy czas z całej stawki. Biało-Czerwona od czwartku dzierży tytuł rekordzistki Polski. Dystans 100 metrów pokonała w czasie 54,01, a więc tylko o 0,05 s szybciej niż miało to miejsce dzisiaj.

Poprzedni rekord Polski należał do wicemistrzyni świata na 50 st. dowolnym Katarzyny Wasick - 54,22.

– Jestem bardzo szczęśliwa z mojego pierwszego, indywidualnego rekordy Polski seniorek. Już rano płynęło mi się bardzo dobrze. Popołudniu chciałam dać z siebie wszystko i zobaczyć na co mnie stać. To dało pierwszy, indywidualny finał mistrzostw świata

– powiedziała po czwartkowym występie finalistka MŚ w Dausze.

Jakub Majerski i Laura Bernat w finałach

W półfinale na 100 m stylem motylkowym startował Jakub Majerski. W drugim wyścigu 23-latek płynący na torze szóstym uzyskał wynik wynoszący 51,33. Kapitalny występ zapewnił Polakowi awans do finału. Przegrał tylko z Portugalczykiem Diogo Matosem Ribeiro (51,30 s). Zwycięzca ostatniego półfinału miał najlepszy czas ze wszystkich pływaków. Z kolei Majerski zakwalifikował się z drugim czasem.

W tym samym wyścigu, co Majerski startował Adrian Jaśkiewicz, który przypłynął jako ostatni z czasem 52,28.

Finał jutro o godz. 17.42 czasu polskiego.

Wielkie powody do radości miała również 18-letnia Laura Bernat. Polak jutro wystartuje w finale na 200 m stylem grzbietowym. W swoim półfinale zajęła czwarte miejsce. Jednak wynik 2.10,00 przesądził o tym, że Bernat powalczy o medal mistrzostw świata.

Druga z Polek Adela Piskorska zajęła szóste miejsce w pierwszym półfinale z czasem 2.11,57.

Sobotni finał zaplanowano na godz. 17.16.

Do kolejnego etapu na 50 stylem motylkowym awansowała Paulina Peda (26,44).