MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płacić liniowo

DER
Około 200 tys. podatników prowadzących działalność gospodarczą wybrało w ubiegłym roku jedną, liniową stawkę PIT, porzucając progresywną skalę i godząc się na utratę możliwości skorzystania z obowiązujących ulg.

Przedsiębiorcy jeszcze tylko dzisiaj mogą deklarować wybór nowego sposobu opodatkowania

   Powyższe, orientacyjne dane dotyczące całego kraju przekazało nam wczoraj Ministerstwo Finansów tłumacząc, że nikt nie prowadził zbiorczej, dokładnej ewidencji. Liczba 200 tys. podatników - "liniowców" jest szacunkiem uczynionym w I połowie ubiegłego roku podczas podsumowania ubiegłorocznej akcji zmiany zasad opodatkowania. Jak nam powiedziano, więcej szczegółów pozwalających na ocenę popularności nowego sposobu rozliczania podatku przybędzie po tegorocznych rozliczeniach PIT-ów. - Jedno jest pewne - nasze analizy ściągalności podatków pokazują, że wybór stawki liniowej zawsze wiąże się z rzetelnym płaceniem zobowiązań. To potwierdza tezę, że prosta, liniowa stawka zniechęca do podatkowego kombinowania - usłyszeliśmy w biurze prasowym MF.
   Tymczasem tylko do dzisiaj mają czas na złożenie specjalnego oświadczenia podatnicy przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zamierzają skorzystać z możliwości przejścia na liniowe rozliczenie wg jednej 19-proc. stawki. Przepisy mówią jasno, że "jeśli podatnik zamierza korzystać w 2005 roku ze stawki liniowej po raz pierwszy, jest zobowiązany do złożenia do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania". Co więcej, także tylko do dzisiaj mają czas na złożenie odpowiedniego oświadczenia podatnicy, którzy stawkę liniową wybrali w ubiegłym roku, a teraz chcieliby powrócić do progresywnego naliczania podatku lub zamierzają wybrać np. rozliczenie ryczałtowe. W tym biurokratycznym zamieszaniu jest jedna dobra informacja. Żadnego oświadczenia nie muszą już składać podatnicy, którzy w tym roku nie chcą zmieniać sposobu płacenia fiskusowi. Przypomnijmy też, że osoby rozpoczynające prowadzenie własnego biznesu w trakcie roku podatkowego składają wspomniane oświadczenia do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
   W krakowskiej Izbie Skarbowej uzyskaliśmy dane dotyczące popularności podatku liniowego wśród przedsiębiorców z regionu. Otóż na wybór opisywanej opcji zdecydowało się w ubiegłym roku 15,9 tys.podatników, czyli niewiele ponad 12proc. w ogólnej liczbie prawie 129 tys.**osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ogólnych. Najwięcej podatników wybrało podatek liniowy w Urzędzie Skarbowym Kraków Podgórze (przeszło 15 proc.). Urzędy, gdzie złożono najmniej wniosków, to: Urząd Skarbowy w Miechowie (7,6 proc.) oraz Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej (8,9 proc.).
   Warto przypomnieć kilka podstawowych zasad związanych z wyborem sposobu opodatkowania. Wybór 19-proc. podatku liniowego wyklucza prawo do wspólnego opodatkowania małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci. To między innymi dlatego podatnicy, którzy nie przekraczają I progu podatkowego (19 proc. według skali progresywnej) pozostają przy obliczaniu podatku według skali, bo mogą skorzystać z ulg i odpisów. Jednak podatnicy rozliczający się według podatku liniowego uwzględniają koszty uzyskania przychodów i zachowują prawo do rozliczania strat według zwykłych zasad. Zachowują również prawo do pomniejszania dochodu o składki na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
   Z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej liniową 19-proc. stawką podatkową nie mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli te usługi odpowiadają czynnościom, które wykonywali w roku poprzednim albo wykonywali lub wykonują w roku podatkowym. Z opodatkowania liniową stawką wyłączono także przychody uzyskane z prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług menedżerskich lub umów o podobnym charakterze. (DER)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski