Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wady rozwojowe nerek

Redakcja
Ostra niewydolność nerek - to schorzenie bardzo ciężkie, nieraz o dramatycznym przebiegu. zdarza się, że istnieją wskazania do dializy otrzewnowej lub pozaustrojowej.

Do głównych schorzeń nerek i dróg moczowych należą: wady rozwojowe układu moczowego, przewlekła i ostra niewydolność nerek, zespół nerczycowy, pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek, zakażenia układu moczowego, śródmiąższowe zapalenia nerek, kamica układu moczowego, nowotwory układu moczowego, nefropatie wtórne, choroby gruczołu krokowego.

Ostre stany zapalne nerek leczy się na ogół szpitalnie, natomiast ostry stan zapalny pęcherza moczowego, cewki moczowej i gruczołu krokowego – ambulatoryjnie. Chorobami układu moczowego oraz męskich narządów płciowych zajmuje się urologia. Nefrologia natomiast jest dziedziną chorób wewnętrznych (interny) dotyczącą rozpoznawania i leczenia chorób nerek, a także zajmującą się leczeniem nerkozastępczym (dializoterapia).

Wady rozwojowe nerek

Organizm człowieka może funkcjonować z jedną tylko nerką, a zdarza się, że osoby mające taką wadę, dowiadują się o niej całkiem przypadkowo, podczas badań, np. z powodu nawracających zakażeń lub kamicy.

Jedną z wad rozwojowych, która ujawnia się już w okresie noworodkowym, jest dysplazja nerek – choroba dotycząca jednej lub obu nerek. Spowodowana jest zaburzonym różnicowaniem elementów składowych tych narządów w okresie płodowym. Choroba może doprowadzić do śmierci we wczesnym okresie życia lub ujawnić się wieku późniejszym w postaci nadciśnienia, zakażenia dróg moczowych lub niewydolności nerek.

Inną wadą jest zmiana dotyczące wielkości lub nieprawidłowej budowy miąższu nerkowego, ze znacznym upośledzeniem jej pracy.
Dystopią nazywamy nieprawidłowe położenie nerek. Możemy ją rozpoznać po zaburzeniach w odpływie moczu, wykonując badania USG i urografię. Wadą genetycznie uwarunkowaną jest torbielowatość nerek, z charakterystycznymi cystowatymi tworami. Mogą one z czasem doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia miąższu nerek i ich niewydolności.

Zdarzają się też przypadki zrośnięcia nerek. Najczęstszą postacią takiej wady jest nerka podkowiasta (połączenia się dolnych biegunów nerek poprzez cieśń zbudowaną z miąższu nerkowego). Nerka taka jest położona niżej i ma podwójny układ wydalniczy. Nerka podkowiasta u większości osób nie powoduje żadnych dolegliwości, u niektórych natomiast uciska na moczowody, utrudniając odpływ moczu z układów kielichowo–miedniczkowych (skłonność do zakażeń i tworzenia się kamieni).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski