Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakneblowane usta piłkarza Wisły

TYM
Kontrowersyjne wypowiedzi Patryka Małeckiego sprawiły, że klub zabronił mu udzielania wywiadów Fot. MICHAŁ KLAG
Kontrowersyjne wypowiedzi Patryka Małeckiego sprawiły, że klub zabronił mu udzielania wywiadów Fot. MICHAŁ KLAG
KONTROWERSJE. - Patryk Małecki powinien mieć możliwość wypowiadania się publicznie. Niech nadal będzie sobą i mówi co myśli, ale musi pamiętać o tym, aby robić to w sposób taktowny - radzi prof. Zbigniew Nęcki

Kontrowersyjne wypowiedzi Patryka Małeckiego sprawiły, że klub zabronił mu udzielania wywiadów Fot. MICHAŁ KLAG

- Niestety, nie mogę udzielać wywiadów - to jedyne oficjalne słowa, jakie można obecnie usłyszeć od Patryka Małeckiego.

Kibice nie mogą więc się dowiedzieć, jakie zdanie na temat tego, co dzieje się w Wiśle i futbolu, ma jeden z najpopularniejszych piłkarzy "Białej Gwiazdy". "Mały" nie rozmawia z dziennikarzami, bo dostał zakaz od klubu.

- Ewentualny zakaz wypowiedzi publicznych był do tej pory zarezerwowany dla Kościoła, co wiąże się z panującymi w nim regułami i hierarchią. W przypadku Małeckiego taka reguła jest przesadzona. Tego typu ograniczenia w dłuższej perspektywie mogą osłabić jego bojową naturę, a to może mieć przełożenie na grę - mówi psycholog społeczny Zbigniew Nęcki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Wiśle nikt oficjalnie nie komentuje sytuacji, ale można wyczuć, że w klubie mają problem. Zdają sobie sprawę z tego, że Małecki jest barwną postacią i przydałaby się jego obecność w mediach. Z drugiej strony obawiają się, że znów powie coś kontrowersyjnego, będzie kolejna afera i wyciąganie konsekwencji wobec zawodnika. Można jednak usłyszeć, że sytuacja jest tymczasowa i kiedyś "Mały" znów przemówi.

O tym, że Małecki może mieć wiele do powiedzenia, nikogo nie trzeba przekonywać.

Niepokorny piłkarz za swoje zachowanie nieraz już płacił kary, był też zawieszony. Teraz dodatkowo przestał rozmawiać z mediami. Stało się tak po wypowiedzi po przegranym meczu z Lechią Gdańsk. Powiedział wtedy m.in. - Mamy wspaniałych kibiców, ale tym piknikowym, którzy przychodzą, żeby zjeść kiełbasę i pooglądać mecz, proponowałbym, żeby poszli na drugą stronę Błoń (na stadion Cracovii - red.).

To oburzyło wielu kibiców. Później Małecki oficjalnie przeprosił za swoje zachowanie. Zawodnika, którego lżą i wygwizdują na większości stadionów w Polsce, mocno zabolało jednak, że tak został potraktowany na obiekcie Wisły. Tydzień później w rozmowie z przedstawicielem "Dziennika Polskiego" przyznał, że nie zmienił zdania: - Tych, którzy gwizdali na mnie i krzyczeli pewne słowa, nie chcę znać i tyle.

Po tej wypowiedzi został ukarany i zamilkł, ale nie zupełnie. Zawodnik udziela wywiadów stacji Canal Plus, która ma podpisaną umowę na transmisje meczów ekstraklasy i gdyby nie rozmawiał z przedstawicielami tej telewizji, to klub poniósłby konsekwencje.

Oficjalnie "Mały" przyznaje, że życie z dala od medialnego zgiełku mu służy i dzięki temu skupia się tylko na grze i powrocie do najwyższej formy. Nie widział jednak przeszkód, aby udzielić niedawno wywiadu stronie WislaLive.pl (nie jest to oficjalny klubowy portal). Teraz tłumaczy, że wiślacka strona to co innego niż gazety i nie można było odmówić. W tej rozmowie podkreślił m.in. - To, co powiedziałem, podtrzymuję dalej. Uważam, że kibice powinni być z nami. Rozumiem ich zdenerwowanie i gwizdy, ale nie wyzywanie zawodników, na pewno nie mnie.

Małecki zaznaczył także: - Nigdy nie żałuję tego, co zrobiłem, czy powiedziałem. Zawsze mówię to, co myślę. Nigdy nie owijam w bawełnę, nienawidzę mówić za plecami, pomimo tego, że miałbym dostać za to jakąś wielką karę, czy tak jak ostatnio być zawieszonym. Zawsze podtrzymuję swoje zdanie i nigdy się nie wypieram tego, co powiedziałem.
Na pytanie, czy kary na niego jakoś wpływają, odpowiedział: - Wpływają. Trochę mi się uszczupla budżet. Ale jakoś sobie daję z tym radę. Szkoda, że dostaję takie kary. Jestem takim człowiekiem, że nie potrafiłbym czegoś trzymać w sobie.

- To dobrze, że Małecki ma własne zdanie i chce je wypowiadać. Powinien to robić, ale w sposób taktowny, aby nikogo nie obrażać - komentuje prof. Nęcki.

Jego zdaniem powinno się więc przeprowadzić męską rozmowę z zawodnikiem i dać mu możliwość swobodnych wypowiedzi. Wyjaśniliśmy, że prezes Bogdan Basałaj już wielokrotnie rozmawiał z piłkarzem. Prof. Nęcki odpowiedział, że może z Małeckim powinien po prostu porozmawiać psycholog.

Na razie nie widać, aby milczenie wpłynęło negatywnie na grę "Małego". Wrócił po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją i wniósł ożywienie do zespołu. W meczu Ligi Europy z Odense strzelił efektowną bramkę, która dała wiślakom prowadzenie 2-0.

Nowością w wizerunku Małeckiego jest tatuaż z podobizną Henryka Reymana. Tak to wyjaśnia w wywiadzie: - Sporo o nim czytałem i wiem, że był to człowiek z charakterem, który - tak jak ja - nienawidził przegrywać.

PIOTR TYMCZAK

Zdaniem trenera

Kazimierz Moskal

o powrocie Małeckiego do gry:

- Wiemy, jaki jest Patryk, znamy jego walory. To zawodnik, który w każdym meczu może zrobić różnicę dzięki temu, że indywidualną akcją, niekonwencjonalnym zagraniem może zdecydować o losach meczu. Nieraz już tak było.

O kontrowersyjnych zachowaniach zawodnika:

- Każdy jest tylko człowiekiem i może popełnić jakiś błąd. Ważne, aby nie popełniać tych samych błędów. Czasem warto coś przemilczeć, przeczekać, niż wypowiadać się na gorąco.

O zakazie wypowiedzi:

- Uważam, że jak jest za dużo szumu wokół kogoś, to nie jest za dobrze. Trzeba być skoncentrowanym na tym, co się ma robić. Zostały nam dwa bardzo ważne mecze i z mojego punktu widzenia to dobrze, bo chcę, aby Patryk był skupiony na tym, co nas czeka.

(TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski