Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tym razem bez "miliona"

Redakcja
Mimo spadku ilości osób zwiedzających Kopalnię Soli, ubiegłoroczny turystyczny wynik można uznać za dobry Fot. Jolanta Białek
Mimo spadku ilości osób zwiedzających Kopalnię Soli, ubiegłoroczny turystyczny wynik można uznać za dobry Fot. Jolanta Białek
Liczba turystów zwiedzających wielickie podziemia była w 2009 roku mniejsza niż jeden milion, po raz pierwszy od trzech lat.

Mimo spadku ilości osób zwiedzających Kopalnię Soli, ubiegłoroczny turystyczny wynik można uznać za dobry Fot. Jolanta Białek

WIELICZKA. W Kopalni Soli podsumowano miniony sezon turystyczny. Było lepiej niż się spodziewano.

Do magicznej cyfry zabrakło jednak stosunkowo niewiele - niespełna 20 tysięcy odwiedzin. Biorąc pod uwagę notowany od kilkunastu miesięcy spadek liczby turystów odwiedzających Małopolskę, w Kopalni Soli spodziewano się gorszego scenariusza. - Nie było źle. Na tle Małopolski ten wynik można na pewno uznać za dobry - oceniają pracownicy Biura Public Relations, Kopalni Soli w Wieliczce.

Podobnie, jak w ostatnich latach, także w 2009 roku wśród solnych turystów więcej było obcokrajowców (54 proc.). Zagraniczni goście przyjeżdżali do Wieliczki najczęściej z: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Francji. Licznie odwiedzali kopalnię także Koreańczycy.

W minionych 12 miesiącach przewodnicy oprowadzili po podziemiach blisko 25 tysięcy grup turystów.

Dla zwiedzających wielicką kopalnię przygotowano w ubiegłym roku nowe atrakcje. Wiosną włączono do Trasy Turystycznej komorę Urszula. Turyści mogli wędrować także odrestaurowanymi wyrobiskami, ponieważ zakończono przebudowy m.in. chodnika Kunegunda i wiodącego do komory Weimar oraz podłużni Lill.

Ubiegły rok to także finał pierwszego etapu rewitalizacji kopalnianych terenów poprzemysłowych. Rezultaty tej odnowy to zmiany m.in. w rejonie szybu Daniłowicza. Znajdujący się tam park św. Kingi jest obecnie enklawę zieleni z prawdziwego zdarzenia: z alejkami, altaną, ławeczkami, stylowym oświetleniem itp. Przy parku otwarto hotel Grand Sal, a krótko przed ostatnią Barbórką przybyła przy tym obiekcie odlana z brązu rzeźba górnika, symbolizująca górniczy charakter podkrakowskiego miasta.

Prezes zarządu Kopalni Soli Kajetan d'Obyrn podkreśla, że odnowa terenów kopalni służy nie tylko turystom, ale również mieszkańcom Wieliczki. Jedni i drudzy mogą liczyć, że w rejonie kopalni będą kolejne i różnorodne "nowinki"...

- Pojawił się pomysł, by na mostku w parku świętej Kingi, przez który kiedyś przejeżdżały pociągi, postawić lokomotywę. Poszukujemy zatem parowozu, który byłby modelem podobnym do tych, jakie kursowały do kopalni - mówi szef wielickiej kopalni.

Jolanta Białek

[email protected]

Kopalnia wypięknieje...

W tym roku zaplanowano wiele prac renowacyjnych i remontowych, zarówno w solnych podziemiach, jak i na powierzchni. Najważniejsze z projektowanych przedsięwzięć:

- rozpoczęcie modernizacji budynków nadszybia "Regisu" i roboty górnicze w samym szybie, który będzie przystosowany do ruchu turystycznego (na projekt "Szlaki nowej przygody", którego częścią jest odnowa najstarszego wielickiego szybu kopalnia ma otrzymać dotację unijną)

- udostępnienie dla zwiedzających komory Michałowice. Wielkiej urody solna grota ma być włączona do Trasy Turystycznej pod koniec tego roku. By zakończyć jej renowację trwająca od kilku lat trzeba wykonać jeszcze m.in. galerie i balustrady oraz iluminację i wystrój "Michałowic"

- rozpoczęcie prac związane z: projektem udostępnienia do zwiedzania komory Witos Górny oraz opracowaniem dokumentacji dla likwidacji szybu Górsko

- kontynuacja adaptacji dawnego młyna solnego na potrzeby Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego

Turyści w liczbach

2006 rok - 1,065,857 zwiedzających - wtedy po raz pierwszy przekroczono "magiczny milion" turystów

2007 rok - 1,159,635 osób

2008 rok - 1,097,473 osób

2009 rok - 981,569 osób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski