Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest tablica "Solidarności"

Redakcja
Tablica "Solidarności" Fot. Bogdan Pasek
Tablica "Solidarności" Fot. Bogdan Pasek
92. rocznicę odzyskania niepodległości Wieliczanie świętowali wyjątkowo uroczyście. Odsłonięcie tablicy "Solidarności", zasadzenie symbolicznego dębu a także Wielicki Bieg Niepodległości - to główne punkty wczorajszych obchodów.

Tablica "Solidarności" Fot. Bogdan Pasek

ROCZNICA. Wieliccy księża zaapelowali o zaniechanie bezowocnych sporów i uczestnictwo w wyborach

Przed godziną 10 kościół Św. Klemensa był już wypełniony po brzegi: weterani walk o Niepodległą w historycznych mundurach, harcerze, trudne do zliczenia poczty sztandarowe. Po odśpiewaniu "Roty", zaintonowanej przez chór "Lutnia", ks. prałat Zbigniew Gerle w swej homilii zaapelował, by z pamięci o przeszłości wyciągać także wnioski na dziś. W słowach, kierowanych do przybyłych niemal w komplecie kandydatów do władz samorządowych prosił, by działali na rzecz dobra wspólnego i spierali się nie przeciwko sobie, ale "o coś". - Polska potrzebuje dziś solidarności i współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą służyć Ojczyźnie - grzmiał. Następnie zwrócił się do mieszkańców: - Musimy dokonać odpowiedniego wyboru członków samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Dlatego pierwszą sprawą w budowie dobra wspólnego jest pójście do urn!

Potem, przy dźwiękach orkiestry wielickiej kopalni, zgromadzeni przeszli pod pomnik Odrodzenia Polski, gdzie corocznie odbywają się uroczystości rocznicowe 11 listopada. Wczoraj rozpoczęto je odsłonięciem - wykonanej przez gminne władze - okazałej tablicy, upamiętniającej wkład wielickiej "Solidarności" w dzieło odzyskania niepodległości. Inicjatorem i pomysłodawcą jest Piotr Marzec, pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" wielickiej kopalni.

Wojciech Grzeszek, przewodniczący Małopolskiej "Solidarności" podkreślił, że o niepodległość Polacy musieli walczyć bardzo długo. Wielki w tym udział ludzi "Solidarności", którzy przed 30 - stu laty mieli odwagę powiedzieć komunistycznej okupacji "nie". W tym dniu i w tym miejscu chciałbym im wszystkim za to podziękować - mówił z naciskiem. Potem, wraz z kolejnymi przewodniczącymi kopalnianej "Solidarności" uroczyście odsłonił tablicę następującej treści: Ku pamięci tych, którzy czarną noc komunizmu z potrzeby serc i wolności myśli zmienili przez "Solidarność" w jasną drogę do niepodległości i demokracji. Obywatele Wieliczki uczestniczyli w tej walce od sierpnia 1980 roku. W swym oporze dotrwali do końca. Do chwili odzyskania przez Polskę suwerenności. Nie wolno nam o tym zapomnieć. Przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji niepodległościowych, politycznych, społecznych i kulturalnych przez blisko godzinę składali wieńce pod pomnikiem.

Pamięć o ludziach "Solidarności" i wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę ma też przetrwać dzięki "dębowi Solidarności", zasadzonemu w Parku Mickiewicza, tuż przy Alei Solidarności. Burmistrz Artur Kozioł przekonywał, że drzewo będzie symbolem łączności międzypokoleniowej po "wsze czasy".W tym samym czasie spod Pomnika Ofiar II Wojny Światowej wyruszał VIII Wielicki Bieg Niepodległości. W tym roku wzięło w nim udział aż 157 osób! Na końcu peletonu imponująca rozmiarami biało- czerwona flaga, niesiona przez najmłodszych Wieliczan. DOROTA STEC-FUS

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski