Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statkiem do Niepołomic

JOLANTA BIAŁEK
Pieniądze na kosztowną inwestycję mają być przyznane z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Wyznaczono też wstępny harmonogram realizacji przedsięwzięcia, które ma m.in. poprawić bezpieczeństwo powodziowe oraz przywrócić żeglugę na Wiśle pomiędzy Krakowem, Niepołomicami i Sandomierzem.

INWESTYCJE. Budowę stopnia wodnego na Wiśle wpisano do rządowego projektu przedsięwzięć, które mają gwarantowaną dotację unijną

- Według tego planu w następnych dwóch latach ma zostać opracowana dokumentacja, a budowa na Wiśle stopnia "Niepołomice" ma być prowadzona w latach 2016-2019 - informuje Zbigniew Siedlarz koordynator Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej ds. promocji i rewitalizacji wiślanego szlaku żeglownego.

Stopień "Niepołomice" ma powstać na 104 km Wisły na przysiółku Koźlica-Tarnówka w Woli Batorskiej. Zyski z inwestycji, na którą potrzeba ok. 350 mln zł, to także zahamowanie erozji w korycie rzeki poniżej stopnia "Przewóz" oraz wydłużenie o 12 km Drogi Wodnej Górnej Wisły. Wielkim plusem jest też możliwość powstania w gminie Niepołomice elektrowni wodnej o mocy ok. 3 megawatów, która rocznie dawałaby z czystej energii około 6 mln zł zysku.

O budowę stopnia wodnego Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zabiega od siedmiu lat. Koordynator tego projektu mówi, że nigdy jeszcze nie było tak blisko do jego realizacji. - Decyzją Zarządu Województwa budowa stopnia wodnego została wpisana także na listę małopolskich przedsięwzięć rekomendowanych do dofinansowania z funduszy unijnych w następnych latach - zaznacza Zbigniew Siodlarz.

Brakujące fundusze na budowę stopnia "Niepołomice" mają pochodzić ze Skarbu Państwa. Założono, że część kosztów inwestycji pokryje też partner prywatny. Ma to być firma, zainteresowana wybudowaniem na niepołomickim odcinku Wisły elektrowni wodnej. Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zamierza być partnerem społecznym tego przedsięwzięcia. - Chcemy czuwać nad przebiegiem inwestycji i móc reagować w razie gdyby coś szło nie tak - twierdzi Zbigniew Siedlarz.

Przed laty w Niepołomicach istniał port rzeczny, gdzie przeładowywano na galary wiślane głównie sól, którą dowożono tu koleją z Wieliczki. Funkcjonowała tam również - do połowy lat 60-tych XX, przystań dla statków pasażerskich, które właśnie przez Niepołomice regularnie kursowały z Krakowa do Koszyc i dalej do Sandomierza oraz w przeciwnym kierunku.

Wiślane zamierzenia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej to powrót do projektów budowy stopnia wodnego, które były żywe w różnych okresach minionego stulecia (m.in. zaraz po II wojnie światowej oraz w latach 70-tych), ale z różnych powodów nie zostały zrealizowane.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski