Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Selekcja śmieci: najtrudniej zdyscyplinować osiedla

JOLANTA BIAŁEK
Segregacja odpadów kumunlanych rodzi mnóstwo pytań Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
Segregacja odpadów kumunlanych rodzi mnóstwo pytań Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
Wielu mieszkańców powiatu wielickiego może rozpocząć na serio segregację śmieci, dopiero od tego miesiąca. To wynik opóźnień w dostarczaniu do domów worków na śmieci selekcjonowane. Jeśli barwne "pojemniki" już mamy, wątpliwości nadal nie brakuje.

Segregacja odpadów kumunlanych rodzi mnóstwo pytań Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz

RAPORT. Sprawdzamy, jak radzą sobie gminy z powiatu wielickiego oraz mieszkańcy i firmy odpowiedzialne za wywóz odpadów komunalnych, z obowiązującymi od miesiąca przepisami

- Przy każdym worku jest rzetelny opis, co można tam wrzucać, a czego nie należy. Ale nie ma informacji, co robić z odpadami, których w danych workach umieszczać nie można. Przykładowo - do "papieru" nie wolno wrzucać opakowań po cemencie lub lekach. To co mamy zrobić z tego typu odpadami? Może wrzucić do... śmieci? - pyta mieszkanka Gdowa. Podobne dylematy mają ludzie z innych gmin powiatu wielickiego.

Wieliczka: rewolucja dopiero się zaczyna

W gminie Wieliczka umowę z konsorcjum w składzie: wielicki Zakład Gospodarki Komunalnej, krakowskie Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych van Gansewinkel Kraków, które będą wywozić śmieci wedle zasad obowiązujących w Polsce od 1 lipca, podpisano dopiero w ostatnią środę, a dzień później wprowadzono w życie. Dla mieszkańców oznacza to sporo zmian. Skorygowano nieco obowiązujące w lipcu harmonogramy wywozu śmieci. Tu zaszły niewielkie zmiany, bo przesunięcia są rzędu kilku dni i to nie w każdej miejscowości.

Konsorcjum dokonało już podziału terytorialnego, jeśli chodzi o odbiór śmieci od mieszkańców. - ZGK obsługuje wszystkie sołectwa oraz miasto, ale bez bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej, skąd śmieci będzie wywozić MPGO - informuje Bogdan Sowa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce.

Mieszkańcom są dostarczane stopniowo nowe kubły i worki na odpady segregowane.

- Nie trzeba się obawiać, że pojemnik na śmieci nagle zniknie sprzed domu, bo kubły będą wymieniane sukcesywnie. Postanowiliśmy również nie obligować mieszkańców do zakupu kubłów na śmieci. By było taniej, będą mogli oni wydzierżawiać je od firm, obsługujących dany rejon - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Wieliczka ma także Punkt Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych (PSZOK). Mieści się on na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Jedynaka 30 i jest czynny pięć dni w tygodniu: w poniedziałki w godz. 6-16.30, a od czwartku do piątku w godz. 6-15.

Mieszkańcy gminy Wieliczka mogą dostarczać tam nieodpłatnie: papier, tworzywa sztuczne, szklane opakowania oraz szkło okienne, samochodowe, lustra itp., gruz, odpady zielone, zużyte opony (także od rowerów, wózków itp.), odpady wielkogabrytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady niebezpieczne (opakowania zawierające resztki farb i lakierów, rozpuszczalników, środków do impregnacji drewna, olejów mineralnych i syntetycznych, benzyn oraz opakowania po aerozolach).

W lipcu w rejonie wielickim śmieci wywoziły jeszcze te same firmy co wcześniej (na podstawie porozumienia z gminą), ale testowano już segregację odpadów, którą zdeklarowało ok. 90 proc. mieszkańców. W domach jednorodzinnych radzono sobie z tym dość dobrze, gorzej było na miejskich osiedlach, gdzie nie wszyscy mieszkańcy bloków mogli bądź chcieli narzucić sobie w tym względzie dyscyplinę.

W najbliższych dniach w gminie Wieliczka ruszy akcja informacyjno-promocyjna o selektywnej zbiórce odpadów. Mieszkańcy otrzymają ulotki, gazetki oraz książeczki, zawierające tego typu wiadomości.

Niepołomice: selekcja prawie na medal

W gminie Niepołomice segregację odpadów zdeklarowało aż 97 proc. mieszkańców. W lipcu wywiązywali się tak dobrze z tego obowiązku, że obsługujące ten rejon Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami oraz firma SITA, zdecydowały, że śmieci segregowane będą wywożone częściej niż do tej pory. Nie raz, ale dwa razy w miesiącu, tak samo - i w identycznych terminach - jak odpady zmieszane. Mieszkańcy nie poniosą z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Nieprawidłowa ilość dostarczonych kontenerów oraz worków na odpady segregowane, a także pomijanie niektórych gospodarstw podczas odbioru śmieci - to najczęstsze problemy w gminie Niepołomice po wejściu w życie nowej ustawy. By jak najszybciej temu zaradzić, uruchomiono "śmieciową" infolinię: tel. 12 281-84-61 lub adres [email protected] - gdzie można zgłaszać nieprawidłowości .

W połowie lipca przy dawnym wysypisku śmieci przy ulicy Wodnej 2 w Niepołomicach uruchomiono Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest on czynny w soboty w godz. 10-18.

- Każdy legitymujący się dowodem osobistym oraz aktualnym dowodem opłaty za odpady mieszkaniec naszej gminy może zostawić tam odpady inne niż odbierane z posesji, a więc stare meble, sprzęt RTV, trawę itp. - informują pracownicy Referatu Energii Odnawialnej i Gospodarki Komunalnej niepołomickiego UMiG. Zaznaczają oni jednak, że pojemność kontenerów w punkcie jest ograniczona, dlatego by mieć pewność, że odpady zostaną przyjęte, lepiej zadzwonić wcześniej pod nr tel. 887 228 286.

Gdów: gmina upomniała MPGO

Pracownicy Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Gdowie, których poprosiliśmy o wyjaśnienie, gdzie należy wyrzucać śmieci z gatunku specjalnych, tłumaczą że opakowania po lekach powinny trafić do pojemników na stare lekarstwa w aptekach, a worki po cemencie do kontenerów na odpady budowlane, które trzeba zamówić podczas prowadzenia tego rodzaju prac. Oba rodzaje odpadów można dostarczyć także do Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jednak w Gdowie ciągle go nie ma.

Wójt Zbigniew Wojas twierdzi, że już na początku lipca gmina wskazała Małopolskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami dawny teren SKR-u w Gdowie, gdzie powinien powstać PSZOK. - Obszar ten jest ogrodzony i przygotowany pod taką działalność. Punkt miał ruszyć 15 lipca, ale MPGO nie dotrzymało tego terminu. Wystosowaliśmy do firmy dość ostre upomnienie. Obiecali, że otworzą PSZOK w pierwszych dniach sierpnia. Jeśli nie wywiążą się z tego, nałożymy na nich karę finansową - powiedział nam Zbigniew Wojas.

Gdowski Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma być czynny od poniedziałku do piątku. Przyjmowaniem śmieci będzie zajmował się specjalnie zatrudniony pracownik.

Kłaj, Biskupice: punkty w projektach

W gminie Biskupice trwa jeszcze analiza, gdzie ulokować PSZOK. Natomiast w gminie Kłaj wiadomo już,że miejsce do którego mieszkańcy będą mogli dostarczać odpady segregowane, inne niż te odbierane z posesji przez wybraną w przetarg firmę, powstanie przy oczyszczalni ścieków "Szarów" w Targowisku. By go uruchomić, gmina musi utwardzić plac oraz wykonać inne prace adaptujące teren na nowe potrzeby.
- Sądzę, że z otwarciem punktu uporamy się do końca września - twierdzi wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

W gminie Kłaj, podobnie jak w innych rejonach powiatu wielickiego ciągle są jeszcze gospodarstwa, które nie zostały wyposażone w nowe kubły na śmieci. - Do końca przyszłego tygodnia gmina powinna być już zaopatrzona w pojemniki na śmieci w 100 procentach - zapowiada wójt Kłaja.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski