Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy pod lupą urzędu skarbowego

JOLANTA BIAŁEK
Akcja, którą promuje m.in. pocztówka z rysunkiem Andrzeja Mleczki będzie kontynuowana RYS. ANDRZEJ MLECZKO
Akcja, którą promuje m.in. pocztówka z rysunkiem Andrzeja Mleczki będzie kontynuowana RYS. ANDRZEJ MLECZKO
W ostatnich tygodniach pracownicy Urzędu Skarbowego w Wieliczce sprawdzali, czy sprzedawcy wydają klientom paragony i czy sprzedany towar lub usługę wbijają na kasę fiskalną. Kontrolerzy pojawiali się m.in. w sklepach wszystkich branż, w busach, na parkingach oraz w kawiarniach i restauracjach.

Akcja, którą promuje m.in. pocztówka z rysunkiem Andrzeja Mleczki będzie kontynuowana RYS. ANDRZEJ MLECZKO

POWIAT. Podczas akcji "Nie bądź jeleń, weź paragon" pracownicy wielickiego Urzędu Skarbowego nałożyli mandaty ponad 70 sprzedawcom. Obecnie trwa kontrola kas fiskalnych.

Sprawdzono w sumie 576 przedsiębiorców we wszystkich gminach powiatu wielickiego. Najwięcej problemów było z prywatnymi przewoźnikami, którzy chyba najczęściej unikają rejestrowania zakupu biletów na kasie fiskalnej, a pasażerowie stosunkowo rzadko otrzymują od nich "dowód przejazdu". Mandatami ukarano 71 osób na łączną kwotę ponad 14 tys. złotych.

- Najczęstsze nieprawidłowości to brak rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej oraz niewydawanie klientom paragonów, potwierdzających sprzedaż - mówi Beata Kaczmarczyk-Filipek, naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce. Zaznacza też, że 14 tys. zł to nie wszystkie koszty, jakie musieli ponieść przedsiębiorcy, którzy nie wywiązywali się z obowiązków względem fiskusa i swoich klientów. - Podobne działania prowadził też krakowski Urząd Kontroli Skarbowej, który nałożył 259 mandatów na łączną kwotę 74 tysięcy złotych - informuje Beata Kaczmarczk-Filipek.

Winnych karano, a rzetelnym sprzedawcom wręczano kartki pocztowe z rysunkiem Andrzeja Mleczki, promującym projekt "Weź paragon". Akcja była skierowana nie tylko do przedsiębiorców, ale także do konsumentów, którym uświadamiano co zyskują, biorąc paragon (m.in. możliwość złożenia reklamacji oraz pewność, że zapłacony przez nich, naliczony w cenie, podatek zostanie odprowadzony do budżetu państwa). W ramach tej części projektu pracownicy Urzędu Skarbowego w Wieliczce przeprowadzili też specjalne zajęcia dla uczniów gimnazjów w Gdowie i Niegowici oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wieliczce.

Akcja "Weź paragon" będzie kontynuowana, więc przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że ich sklepy i punkty usługowe będą niebawem ponownie kontrolowane pod tym względem.

Natomiast teraz pracownicy wielickiej "skarbówki" sprawdzają, czy kasy fiskalne mają wszyscy sprzedawcy, którzy winni je posiadać. Ma to związek z wejściem w życie od 1 marca tego roku nowych przepisów. Nakładają one konieczność fiskalnych rozliczeń także na tych przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku mieli obroty wyższe niż 20 tys. zł (wcześniej limit ten wynosił 40 tys. zł).

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski