Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wieliczce można teraz więcej budować

JOLANTA BIAŁEK
Złagodzenie rygorów odnośnie kąta nachylenia dachów budynków oraz uelastycznienie zapisu o rezerwacji "na zieleń" ponad połowy zabudowywanej działki - takie korekty zostały wprowadzone do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Wieliczki.

PRZESTRZEŃ MIASTA. Zmieniono postanowienia miejskiego planu zagospodarowania, które blokowały prowadzenie prywatnych inwestycji

O korektę dokumentu planistycznego mieszkańcy i przedsiębiorcy apelowali od ponad dwóch lat, gdy w mieście zaczął obowiązywać nowy plan. Krytycznie o jego zapisach wypowiadali się też radni opozycyjni. Uważali oni, że kwestia kształtu dachów powinna być unormowana bardziej elastycznie, a wymóg przeznaczenia, aż 60 proc. działki na teren zielony blokuje wielickie inwestycje.

- Okazało się, że w wielu przypadkach nie ma technicznych możliwości przebudowania dachów w ten sposób, by spełniały one zapisy planu. Powodowało to, że ludzie nie mogli otrzymać w starostwie pozwolenia na modernizację swych budynków - przyznaje wiceburmistrz Wieliczki Łukasz Sadkiewicz.

Obecnie nie ma już wymogu budowania w Wieliczce wyłącznie spadzistych dachów. Jednak kąt nachylenia mniejszy niż 35 stopni będą mogły mieć tylko pokrycia obiektów remontowanych. Natomiast w przypadku wznoszenia nowych budynków nadal obowiązuje zapis o spadzistych dachach.

Kolejna nowość to dopuszczenie pokrywania dachów materiałem innym niż dachówka. Przepis ten obowiązuje obecnie już tylko w strefie ochrony konserwatorskiej, czyli w centrum miasta.

Wprowadzono również zmiany "w przedmiotach dotyczących wskaźników intensywności zabudowy, powierzchni biologicznie czynnej w strefie konserwatorskiej K1 oraz obniżenie wskaźnika liczby miejsc parkingowych w stosunku do funkcji budynku i jego powierzchni". Oznacza to, że nie ma już wymogu rezerwacji 60 proc. danej działki "na zieleń", a pozostawienia tylko 40 proc. na zabudowę. Ten ostatni parametr zwiększono do 55 proc., na co czekali z niecierpliwością m.in. wieliccy przedsiębiorcy budujący teraz w mieście nowe obiekty.

Procedury związane ze zmianą planu dla miasta trwały od wiosny 2012 roku. W ramach tego przedsięwzięcia do dokumentu wprowadzono także inne, niewielkie poprawki nakazane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, gdzie w styczniu 2011 roku zaskarżył wielicki plan miejscowy ówczesny wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski