Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą o pieniądze na parki, studnie i budowę dróg

JOLANTA BIAŁEK
Wizualizacja: tak ma wyglądać centrum rekreacji na Stoku pod Baranem w Wieliczce Fot. archiwum
Wizualizacja: tak ma wyglądać centrum rekreacji na Stoku pod Baranem w Wieliczce Fot. archiwum
POWIAT. Gminy jednoczą siły, by zdobyć jak najwięcej funduszy unijnych. Stawiają na rozwój turystyki, stref przemysłowych i promocję swych regionów. W cenie są też starania o rozbudowę infrastruktury drogowej oraz kanalizacyjnej i wodociągowej.

Wizualizacja: tak ma wyglądać centrum rekreacji na Stoku pod Baranem w Wieliczce Fot. archiwum

Najwięcej projektów do Strategii Rozwoju Małopolski na następne lata złożyła gmina Wieliczka - prawie 20. Niepołomice będą chciały pozyskać pieniądze zewnętrzne na 12 przedsięwzięć, a pozostałe gminy powiatu wielickiego - na 2-3 inwestycje.

Rowerem po wałach

- To ma być coś w rodzaju trasy tynieckiej - tak o szlaku rowerowym planowanym od Krakowa po Niepołomice, a dalej do Szczurowej, mówi wiceburmistrz miasteczka Adam Twardowski.

Mająca ok. 20 km długości droga dla pasjonatów wędrówek na dwóch kółkach ma wieść wałami wiślanymi. Niepołomice przygotowują ten projekt w partnerstwie m.in. z Krakowem, Wieliczką i Szczurową. Przedsięwzięcie to powinno być zrealizowane po 2016 roku, kiedy zaplanowano zakończenie modernizacji wałów górnej Wisły.

Gdów wraz Dobczycami, Bochnią, Drwinią i Kłajem chcą zagospodarować na cele rekreacyjne dolinę rzeki Raby. - Sednem projektu jest utworzenie dwóch tras rowerowo-biegowych wzdłuż Raby. Mała pętla o długości ok. 12 km ma łączyć Gdów i Klęczanę, a duża - mająca 16-18 km - Gdów i Wieniec - mówi Zbigniew Wojas, wójt gminy Gdów, która jest liderem tego projektu. Przy rowerowych trasach mają znajdować się m.in.: łowiska ryb, kąpieliska park linowy, wioska indiańska i scena amfiteatralna. By projekt ten wprowadzić w życie, potrzeba kilkanaście milionów złotych.

Amfiteatr moze powstać także nad stawami w Brzegach. - Jest tam 30 hektarów terenu, jest więc miejsce na budowę także hoteli, punktów gastronomicznych, mola i innej rekreacyjnej infrastruktury - wylicza plany wobec dawnej żwirowni w Brzegach wiceburmistrz Wieliczki Łukasz Sadkiewicz.

Wieliczka złożyła do małopolskiej strategii również projekt zagospodarowania "pod rekreację" Stoku pod Baranem. Mają powstać tam m.in. parkingi, punkty widokowe i oczko wodne.

Mają cenne piaski

Budować kanalizację z pomocą funduszy unijnych - tego chcą wszyscy. W Wieliczce mają nadzieję, że zdobyte z tego źródła fundusze pozwolą zaopatrzyć w sanitarną sieć także większość miejscowości nie objętych prowadzoną teraz inwestycją dotowaną z Funduszu Spójności. Niepołomice chcą rozbudować oczyszczalnie ścieków oraz wybudować kolejne kilometry sanitarnej sieci. Gdów liczy na pieniądze na skanalizowanie m.in. Marszowic, Fałkowic i Jaroszówki.

Wieliczka dostarczyła już do Krakowa wszystkie swe projekty prócz jednego. - Wniosek do strategii, który złożymy na dniach nazywamy w skrócie "Woda". Dotyczy on budowy na Piaskach Bogucickich oraz w Zabawie i Czarnochowic licznych studni głębinowych oraz innej infrastruktury wodociągowej. Jeśli ta inwestycja zostanie zrealizowana wodne bezpieczeństwo będą mieć zapewnione nie tylko Wieliczka, ale i Kraków, który nie będzie już zależny od zbiornika wody w Dobczycach - twierdzi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Więcej niż biblioteki

Kłaj i Biskupice wraz kilkoma innymi gminami Małopolski, chcą strać się wspólnie o pieniądze stworzenie stref przemysłowych. natomiast Niepołomice i Wieliczka skupiły się na drogach (jeden z ich partnerskich projektów dotyczy budowy zjazdu z autostrady w Zakrzowie) oraz obiektach użyteczności publicznej.

- Przymierzamy się do budowy ścisłym centrum Niepołomic mediateki - informuje Adam Twardowski. Zaś Wieliczka zgłosiład o małopolskiej strategii rozwoju projekt wzniesienia biblioteki, kina i Izby Regionalnej przy Placu Skulimowskiego.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski