Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielickie samorządy także biją na alarm

JOLANTA BIAŁEK
Takie pełne słońca przedszkole mają dzieci w Gdowie. Utrzymanie placówki pochłania jednak duże pieniądze. Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
Takie pełne słońca przedszkole mają dzieci w Gdowie. Utrzymanie placówki pochłania jednak duże pieniądze. Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
- To decyzje rządu zadłużają gminy - uważa burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Jego zdaniem - jeśli władze centralne nie spychałyby na lokalne samorządy coraz to nowych zadań, których realizacja nie leży w ich kompetencjach, to gminy nie musiałaby brać tak dużych kredytów, jak jest to obecnie.

Takie pełne słońca przedszkole mają dzieci w Gdowie. Utrzymanie placówki pochłania jednak duże pieniądze. Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz

FINANSE. Władze gmin powiatu wielickiego popierają ogólnopolski protest przeciwko cedowaniu na lokalne samorządy coraz większej ilości zadań. Pomóc w tej sprawie mogą też mieszkańcy.

- "Utopiono" nas w wielu sprawach, które nie należą do gmin, a przykładem tego są choćby coraz to rozszerzane zadania z zakresu opieki społecznej. Gminne budżety "dobijają" także wydatki na oświatę. A gdyby kwota subwencji oświatowej była taka jak powinna, gminy nie musiałby dokładać do funkcjonowania szkół tak dużych pieniędzy. Kolejna sprawa to podatek VAT, który gminy muszą płacić od inwestycji, co bardzo zawyża koszty każdego przedsięwzięcia - wylicza burmistrz Wieliczki.

"Samorządy biją na alarm, ponieważ decyzje władz centralnych zaburzyły równowagę finansową gmin, powiatów i województw - tym samym państwa. Co najmniej 8 mld złotych(!) rocznie tracą polskie gminy wskutek nieprzemyślanych zmian ustawowych" - informują inicjatorzy akcji pod hasłem "Stawka większa niż 8 mld", mającej zmienić obecną sytuację. Kampania ta ma doprowadzić m.in. do korekt w Ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z 13 listopada 2003 roku. Wedle jej zapisów do budżetów lokalnych samorządów trafia tylko 37 proc. z całej kwoty podatku PIT odprowadzonego przez mieszkańców danego rejonu oraz zaledwie 7 proc. "z CIT-ów".

Akcja ta prowadzona jest także w internecie. Na stronie: www.stawka8mld.pl zbierane są podpisy poparcia dla protestu; kampanię wsparło już ponad 100 tys. osób. Podpisy "za stawką" gromadzone są też w Niepołomicach. Na razie jest ich niewiele - około 60. Organizatorzy niepołomickiej edycji kampanii mają nadzieję, że podpisów mieszkańców znacząco przybędzie po tegorocznych "Polach Chwały". Podczas imprezy, która odbędzie się w Niepołomicach w ostatni weekend września każdy będzie mógł "oddać swój głos dla swojej gminy".

Na bieżące funkcjonowanie placówek oświatowych wszystkich szczebli gmina Wieliczka wyda w tym roku 56 mln zł, a subwencja oświatowa pokryje tylko niewiele ponad połowę tej kwoty. Podobne proporcje są w gminnych i rządowych wydatkach na oświatę w gminie Niepołomice. - A to wszystko bez remontów szkół, na co przecież musimy także wygospodarować pieniądze w budżecie gminy - zaznacza wiceburmistrz Niepołomic Adam Twardowski.

W gminie Gdów subwencja oświatowa z trudem, ale na razie wystarcza na utrzymanie szkół. - Zasadne byłoby dotowanie przez państwo funkcjonowania przedszkoli lub "zerówek". Wydatki na tego typu placówki są bardzo duże, a koszty ich utrzymania cały czas rosną - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski