MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest cyfrowy rentgen i zapisy bez kolejki

JOLANTA BIAŁEK
Dzięki funduszom z Unii Europejskiej w wielickim ośrodku zdrowia przybył m.in. cyfrowy rentgen FOT. ARCHIWUM
Dzięki funduszom z Unii Europejskiej w wielickim ośrodku zdrowia przybył m.in. cyfrowy rentgen FOT. ARCHIWUM
OPIEKA ZDROWOTNA. Pacjenci ośrodków zdrowia w Wieliczce, Chorągwicy i Węgrzcach Wielkich mogą rejestrować się do lekarzy także poprzez internet.

Dzięki funduszom z Unii Europejskiej w wielickim ośrodku zdrowia przybył m.in. cyfrowy rentgen FOT. ARCHIWUM

Elektroniczna rejestracja to tylko jeden z wielu elementów projektu "Wdrażanie e-usług medycznych", który w Ośrodku Zdrowia w Wieliczce i jego dwóch wiejskich filiach uruchamiano etapami przez ponad rok. Trzy zdrowotne placówki w gminie Wieliczka zostały połączone siecią teleinformatycz-ną, dzięki czemu pracujący tam lekarze mogą współpracować m.in. w zakresie ewidencji wizyt pacjentów, wydawania skierowań do specjalistów i recept dla pacjentów oraz przesyłania dokumentacji medycznej .

- Od początku tego roku w naszej pracowni RTG mamy też cyfrowy rentgen oraz możliwość korzystania z teleradio-logii. Obecnie pacjenci mają u nas nie tylko standardowe kartoteki, ale także "wirtualne" - gromadzone w elektronicznych bazach danych. Cyfryzacja medycznej aparatury sprawia, że w razie potrzeby wyniki różnych badań - między innymi także USG i EKG - mogą być przesłane drogą elektroniczną pomiędzy naszymi ośrodkami zdrowia - mówi Lucjan Marosek, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Ośrodka Zdrowia w Wieliczce. A szefowa tej placówki Grażyna Kozak dodaje: - Dużym plusem wprowadzenia systemu usług jest także to, że lekarze mają dostęp do elektronicznej bazy leków refundowanych. Wypisując receptę lekarz może teraz w jednej chwili sprawdzić wszelkie dane dotyczące danego specyfiku.

Zapisy do lekarzy przez internet odbywają się poprzez specjalny link umieszczony na stronie internetowej Ośrodka Zdrowia w Wieliczce (www.spzlo.wieliczka.pl). Na razie wyznaczono limit trzech "wirtualnych" miejsc dziennie do każdego z 19 lekarzy pierwszego kontaktu; ilość pacjentów, którzy będą mogli rejestrować się w ten sposób będzie stopniowo zwiększana. Natomiast do poradni specjalistycznych można zapisywać się drogą elektroniczną do: chirurga, dermatologa, okulisty i ginekologa, a więc do tych lekarzy, gdzie nie są wymagane skierowania (z wyjątkiem chirurga). - Technicznie nie ma przeszkód, by pacjenci zapisywali się poprzez interent do lekarzy wszystkich specjalności. Jednak na razie wstrzymaliśmy wprowadzanie tego projektu, ponieważ do wielu specjalistów miejsca są już zajęte na kilka miesięcy wprzód, na przykład do kardiologa - do jesieni tego roku. Uznaliśmy, że w tej sytuacji nie ma sensu wprowadzać na razie elektronicznej rejestracji do wszystkich poradni specjalistycznych - informuje Grażyna Kozak.

Na wdrażanie e-usług medycznych, mających podnieść standardy usług świadczonych dla pacjentów oraz pomóc w pracy lekarzom i administracji placówek, Ośrodek Zdrowia w Wieliczce otrzymał prawie 1 mln zł dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z puli funduszy przeznaczonych na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Projekt, którego realizację rozpoczęto jesienią 2010 r., a zakończono w tym miesiącu kosztował w sumie 1,4 mln zł.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski