Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni także potrafią bardzo wiele

Redakcja
Wystawa "Co potrafią nasze dłonie?" będzie czynna przez miesiąc FOT. JOLANTA BIAŁEK
Wystawa "Co potrafią nasze dłonie?" będzie czynna przez miesiąc FOT. JOLANTA BIAŁEK
WIELICZKA. Tutejsza szkoła, w której uczy się ponad 110 dzieci z różnymi dysfunkcjami świętuje w tym roku okragły jubileusz czterdziestolecia istnienia.

Wystawa "Co potrafią nasze dłonie?" będzie czynna przez miesiąc FOT. JOLANTA BIAŁEK

Jest to dobra okazja, by umiejętności niepełnosprawnych zaprezentować na szerokim forum.

Program artystyczny, który uczniowie wielickiego Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby pokazali podczas ostatniego spotkania z cyklu "Wieliczka-wieliczanie", które było poświecone 40. urodzinom tej placówki wywołał wielki publiczności. Podobnie odebrano prezentacje w wykonaniu niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, które odbyły się podczas jubileuszowych uroczystości w siedzibie szkoły przy ul. Niepołomiskiej.

A w sobotę w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce otwarto wystawę prac uczniów "Kosiby". - Piękne! - tak najczęściej uczestnicy wernisażu określali wykonane różnymi technikami obrazy i obrazki autorstwa niepełnosprawnych. Prac jest prawie 100, a ekspozycja zatytułowana "Co potrafią nasze dłonie?" czynna będzie do 5 lipca.

ZS im. Kosiby utworzono w 1971 roku dzięki staraniom Józefa Szerłomskiego, który potem przez wiele lat szefował placówce dla dzieci niepełnosprawnych. Od początku istnienia szkoła borykała się problemami lokalowymi. W pierwszym okresie działalności "przytuliła się" w SP nr 1 w Wieliczce (dzisiejszym gimnazjum), a gdy przybywało jej uczniów korzystano także z pomieszczeń w wielickim LO oraz klasztorze franciszkanów. - Gdy zaczynałam tu pracę nauka obywała się w trzech miejscach. Podczas przerw biegliśmy do innych budynków, by zdążyć na lekcję z kolejną klasą - wspomina Małgorzata Majka, nauczycielka w ZS im. Kosiby. W 1992 roku, gdy doszło do katastrofy na poprzeczni Mina w Kopalni Soli, szkoła musiała szukać nowego lokum, ponieważ klasztor znajdował się w strefie zagrożenia.

Dzieciom i nauczycielom pomógł prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich, który za symboliczną opłatę udostępnił im muzealny budynek, znajdujący się przy szybie Daniłowicza. Osiem lat później - 1 września 2000 roku - szkolna społeczność wprowadziła się już do własnej siedziby przy ul. Niepołomickiej 26c.

W budynku tym dzieci "od Kosiby" uczą się do dzisiaj. Problemów jednak nie brakuje, bo piętrowy obiekt nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. są tam wąskie korytarze i strome, wysokie schody), a ponadto bardzo ciasny. W tym roku szkolnym musiano na salę lekcyjną zaadaptować nawet szkolną szatnię, bo nie było gdzie prowadzić zajęć.

Dlatego plany "Kosiby", gdzie działają szkoła podstawowa i gimnazjum związane są przede wszystkim z nowym lokum szkoły, które powiat wielicki buduje na os. Wincentego Pola. Budynek ten ma być otwarty 1 września 2013 roku. - W nowej siedzibie uruchomimy oddział przedszkolny i szkołę przysposabiającą do pracy. Teraz absolwenci naszego gimnazjum muszą szukać takich szkół w Krakowie, co jest mało komfortowe i dla nich, i dla ich rodziców - mówi Bożena Prochwicz, dyrektorka ZS im. Kosiby.

Z okazji jubileuszu nie zabrakło też specjalnych podziękowań dla osób, które wspierają finansowo i rzeczowo szkołę oraz organizowane przez nią liczne przedsięwzięcia edukacyjne, sportowe i artystyczne. Za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność przyznano im tytuły - "Przyjaciela szkoły". Takim mianem uhonorowano też byłych dyrektorów ZS im. Kosiby.

 

Jolanta Białek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski