Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Wieliczki wkracza telemedycyna

Redakcja
Dzięki unijnej dotacji wieliccy pacjenci będą mogli korzystać z telemedycyny FOT. JOLANTA BIAŁEK
Dzięki unijnej dotacji wieliccy pacjenci będą mogli korzystać z telemedycyny FOT. JOLANTA BIAŁEK
OPIEKA ZDROWOTNA. Pacjenci ośrodków zdrowia w gminie Wieliczka na dniach będą mogli rejestrować się do lekarzy pierwszego kontaktu poprzez internet.

Dzięki unijnej dotacji wieliccy pacjenci będą mogli korzystać z telemedycyny FOT. JOLANTA BIAŁEK

Elektroniczna rejestracja powinna być uruchomiona na początku tego miesiąca. Zapisywać się do lekarzy przez internet będzie można poprzez specjalny link, który pojawi się na stronie internetowej Ośrodka Zdrowia w Wieliczce (www.spzlo.wieliczka.pl). Na początek będzie tylko kilka "wirtualnych" miejsc dziennie do każdego lekarza w poradni ogólnej; potem ilość pacjentów, którzy będą mogli rejestrować się tą drogą zostanie zwiększona.

Wicedyrektor ds. ekonomicznych wielickiej przychodni Lucjan Marosek zaznacza, że e-system jest na etapie testowania. - Jeśli się sprawdzi, wiadomość o możliwości rejestracji poprzez internet zostanie przekazane jak największej liczbie pacjentów, między innymi poprzez naszą stronę internetową oraz informacje na tablicy ogłoszeń - mówi wiceszef wielickiego Ośrodka Zdrowia. Dodaje on, że w drugim etapie realizacji tego projektu przewidziano elektroniczne zapisy również do poradni specjalistycznych

Na przedsięwzięcie nazwane "Wdrażanie e-usług medycznych" Ośrodek Zdrowia otrzymał ponad 1,1 mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z puli funduszy przeznaczonych na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Całkowity koszt projektu, który podniesie standardy usług świadczonych dla pacjentów oraz pomoże w pracy lekarzom i administracji zdrowotnych placówek w gminie Wieliczka, wyniesie ponad 1,5 mln zł. Realizacja "wirtualnego" programu ruszyła jesienią 2010 roku, a jego finał ma nastąpić w połowie tego roku.

W ramach unijnego projektu Ośrodek Zdrowia w Wieliczce oraz jego filie w Chorągwicy i Węgrzcach Wielkich zostały połączone siecią teleinformatyczną, dzięki czemu od początku tego roku placówki te mogą współpracować m.in. w zakresie ewidencji wizyt pacjentów, przesyłania dokumentacji medycznej oraz wydawania skierowań do specjalistów i recept dla pacjentów. Cztery miesiące temu w pracowni RTG wielickiej przychodni przybył też cyfrowy rentgen (wcześniej placówka dysponowała tylko analogowym) oraz inny nowoczesny sprzęt. Cyfryzacja medycznej aparatury sprawia, że w razie potrzeby wyniki tych badań (oraz USG, EKG i innych) będzie można przesłać drogą elektroniczną m.in. do szpitali w Krakowie, w celu medycznych konsultacji.

Z telemedycny będą mogli korzystać wszyscy pacjenci, którzy wyrażą taką chęć. Każdy dostanie indywidualne konto elektroniczne z loginem i hasłem, umożliwiające m.in. rejestrowanie się do lekarzy drogą wirtualną i sprawdzanie wyników badań z dowolnego komputera z dostępem do internetu.

JOLANTA BIAŁEK

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski