18.02.2012
Pomoc jest niebieska
POWIAT. 2290 - tyle razy podejmowano interwencje domowe w wielickich gminach w ubiegłym roku. Zgłoszenia o stosowaniu w rodzinie przemocy fizycznej lub psychicznej są coraz częstsze.
W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, mieszkańcy powiatu wielickiego będą mogli korzystać z porad terapeutów, prawników, psychologów, policjantów etc.
Takie dyżury specjalistów zaplanowano w dniach 20-25 lutego - Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przesłaniem tych działań jest uświadomienie pokrzywdzonym, że mogą liczyć na wsparcie i pomoc nie tylko podczas tego tygodnia, ale również na co dzień - stwierdza nadkom. Barbara Zamojska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce.
Terapeuci, psychologowie, kuratorzy sądowi, przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policjanci oraz inne osoby zajmujące się sprawami związanymi z przemocą, agresją, działalnoscią socjalną będą służyć pomocą bezpłatnie.
Od fachowców można będzie dowiedzieć się wszystkiego o uprawnieniach przysługujących osobom poszkodowanym wskutek różnego rodzaju przestępstw, oraz uzyskać pomoc psychologa lub terapeuty, zajmującego się uzależnieniami. Przychodząc po radę, nie trzeba się przedstawiać, co w wielu przypadkach ułatwia sytuację.
Coraz więcej ofiar przemocy
W Wieliczce dyżury specjalistów w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, organizowane są - w różnych miejscach, m.in. w siedzibie Sądu Rejonowego oraz w Powiatowej Komendzie Policji - od 2006 roku.
Akcja ta skierowana jest przede wszystkim do ofiar przemocy, a liczba osób, które decydują się skorzystać z oferowanych w tym czasie porad, rośnie z każdym rokiem. Przed siedmiu laty na takie spotkania odważyło się na to zaledwie kilka osób, rok później już kilkanaście, a w ostatnich latach - po kilkadziesiąt.
W 2011 roku z konsultacji prowadzonych pod szyldem ogólnopolskiego projektu skorzystało ponad 30 osób. Zgłaszane problemy dotyczyły głównie obszaru prawa rodzinnego i opiekuńczego, przede wszystkim przemocy w rodzinie oraz nadużywania alkoholu. Pomocy u specjalistów "od przemocy" szukały nie tylko kobiety, ale także mężczyźni (pod tym względem przed rokiem proporcje były pół na pół).
W tym roku z porad specjalistów można będzie korzystać w dniach 20-24 lutego w godzinach 9-18 w budynku Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Pocztowej 1 w Wieliczce (pokój 12 c).
Natomiast na finał projektu - 25 lutego w godz. 11-13 w siedzibie Komendy Powiatowej Policji przy ul. Jedynaka 30 a w Wieliczce będą dyżurować policjanci z Wydziału Kryminalnego.
W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw porady będą udzialane też telefonicznie pod nr 12 263-43-20 oraz 997. Szczegółowy harmonogram dyżurów w ramach Wielickiego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, można znaleźć na stronach internetowych: www.wieliczka.policja.gov.pl oraz www.wieliczka.eu.
Nie tylko margines społeczny
W ubiegłym roku policjanci z komisariatów w Wieliczce, Gdowie i Niepołomicach podejmowali interwencje domowe 2290 razy, a procedurę niebieskich kart wszczęto w 103 przypadkach. - Jako interwencje domowe liczone są nie tylko sprawy związane z przemocą w rodzinie, ale także różnego rodzaju kłótnie, spory, czasami konflikty sąsiedzkie, a także utrudnianie komuś korzystania z mieszkania oraz spory majątkowe - wyjaśnia Barbara Zamojska. Dodaje: - Widoczny jest jednak wyraźny wzrost ilości sporządzonych niebieskich kart w stosunku do wszystkich interwencji domowych. Na przykład w 2009 roku na 3080 takich interwencji, niebieskich kart było osiemdziesiąt.
- 1
- 2
- 3
- następna »
- 1
- 2
- 3
- następna »
Portal „Dziennik Polski” wraz ze wszystkimi treściami będącymi jego elementami składowymi - w szczególności internetowe wydanie „Dziennika Polskiego” i treści będące jego elementami składowymi - podlegają ochronie prawnej na podstawie międzynarodowego i polskiego prawa autorskiego. Jakiekolwiek korzystanie z utworów, o których mowa powyżej, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga wyraźnej zgody Wydawcy - POLSKAPRESSE Sp. z o.o., które z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania takiej zgody.
Artykuł bezpłatny
Subskrybuj kategorię
Skomentuj
Wydrukuj
Wyślij link
-
25.05.2012
Blisko 100 atrakcji na XXI Dni Niepołomic
Organizowane zawsze w ostatni weekend maja święto Niepołomic gromadzi tysiące osób. Można spodziewać się, że podczas XXI Dni Niepołomic znów pobity zostanie rekord frekwencji, ponieważ program imprezy jest wyjątkowo bogaty. -
25.05.2012
Zablokują drogi do wysypiska na Baryczy?
KONTROWERSJE. Ponad 6300 podpisów mieszkańców Wieliczki i podmiejskich wsi oraz Swoszowic, widnieje pod protestem odnośnie budowy na Baryczy grzebowiska i spalarni zwierząt, który trafił w tym tygodniu do krakowskiego Urzędu Miasta. -
25.05.2012
Cenne obrazy - od znanego lekarza
-
25.05.2012
To był Dzień Dziecka także dla dorosłych
-
25.05.2012
Krótko
Facebook
GooglePlus
Wykop













Brak komentarzy
Dodaj komentarz