07.02.2012

Wieliczka zaprotestuje przeciw spalarni na Baryczy

Jeśli petycje nie pomogą mieszkańcy os. Krzyszkowice zapowiadają blokadę dojazdu "na Barycz" Fot. Jolanta Białek

KONTROWERSJE. Projekt powstania grzebowiska i spalarni zwierząt w rejonie ulicy Krzemienieckiej w Krakowie oburzył mieszkańców wielickich osiedli. Dzisiaj rozpocznie się akcja zbierania podpisów pod protestem w tej sprawie.

Przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej oraz członkowie Rad Osiedli: Krzyszkowice, Kościuszki, Przyszłość, Szymanowskiego, Sienkiewicza, Asnyka i Wincentego Pola będą zbierać podpisy pod protestem bezpośrednio u lokatorów poszczególnych bloków. Petycje z apelem, by władze Krakowa odstąpiły od zamiaru budowy na Baryczy grzebowiska i spalarni zwierząt zostaną w najbliższych dniach rozmieszczone także w niektórych wielickich sklepach.

- Będziemy rozdawać ulotki dotyczące tej sprawy, pojawią się tez plakaty z protestem przeciwko temu projektowi. Wiemy, że te zamierzenia władz Krakowa nie podobają się także mieszkańcom podwielickich wsi, takich jak Grabówki, Byszyce i Golkowice - którzy również będą narażeni na uciążliwości, jeśli powstanie spalarnia zwierząt. Liczymy, że także oni przyłączą się do protestu - mówi Damian Konieczny, wielicki radny miejski, który jest także szefem zarządu os. Krzyszkowice.

Na osiedlu, znajdującym się na granicy Wieliczki i Krakowa, a więc najbliżej Baryczy mieszka 3,7 tys. osób. Grzebalnia i spalarnia zwierząt mają być budowane na terenie mającym ok. 1,5 hektara, położonym wrejonie ulic Krzemienieckiej, Akacjowej i Modrzewiowej, w sąsiedztwie siedziby MONAR-u. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszar ten przeznaczono na usługi związane z gospodarowaniem odpadami. Wstepnie założono, że przetarg na wykonanie ej inwestycji, która ma być prowadzona w partnerstwie publiczno - prywatnym, zostanie ogłoszony do końca pierwszego kwartału tego roku.

"Bezpośrednio w rejonie lokalizacji projektowanej inwestycji, od strony Wieliczki znajdują się m.in.: domy jednorodzinne, osiedla, szkoły, przedszkola, kościoły parafialne oraz liczna infrastruktura sportowa (...). Uważamy, że grzebowisko i spalarnia zlokalizowane przy granicy administracyjnej Krakowa i Wieliczki będą stwarzać będą bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkających w tym rejonie ludzi, a w szczególności dzieci. Ponadto grzebowisko i spalarnia byłby dla mieszkańców kolejną dotkliwą uciążliwością obok już istniejącego Wysypiska Komunalnego Barycz. Budowa grzebowiska i spalarni wpłynie na znaczne pogorszenie jakości życia mieszkańców Wieliczki i okolic oraz przyczyni się do drastycznego spadku cen nieruchomości w Wieliczce" - napisano m.in. w proteście, który ma być przesłany do władz Krakowa.

- Będziemy zbierać podpisy pod protestem, ponieważ chcemy wesprzeć tych, którzy mieszkają bezpośrednio przy Barczy. Nie można dopuścić do pogorszenia się warunków życia mieszkańców Wieliczki.! Tutaj wiatry wieją najczęściej z zachodu na wschód, więc cały fetor ze spalarnia będzie "uderzał" w Wieliczkę - twierdzi Halina Sinkunas, rada miejska Wieliczki, przewodnicząca zarządu osiedli Kościuszki, Przyszłość i Szymanowskiego.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zapowiedział, że poprze protest mieszkańców. Wcześniej jednak chce przesłać do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego pismo z prośbą o wyjaśnienie wszystkich szczegółów planowanej inwestycji. - Na razie znam tę sprawą tylko z informacji, które docierają pocztą pantoflową - zaznacza szef Wieliczki.

wydrukuj wyślij

Portal „Dziennik Polski” wraz ze wszystkimi treściami będącymi jego elementami składowymi - w szczególności internetowe wydanie „Dziennika Polskiego” i treści będące jego elementami składowymi - podlegają ochronie prawnej na podstawie międzynarodowego i polskiego prawa autorskiego. Jakiekolwiek korzystanie z utworów, o których mowa powyżej, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga wyraźnej zgody Wydawcy - POLSKAPRESSE Sp. z o.o., które z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania takiej zgody.



Waszym zdaniem

Małgorzata
2012-02-24 14:32:23

Było by fajnie się wyprowadzić, ale ceny działek polecą w dół że ho ho...

Odpowiedz »

widz
2012-02-07 12:28:34

Jeśli taka spalarnia powstanie to tylko wyprowadzka, przejezdzałem kiedys przez Gołcza tam tez jest splarnia i utylizacja wali na 5 km az chce sie zygac.

Odpowiedz »

Dodaj komentarz