Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy nie chcą likwidacji sądu

Redakcja
Wielicki Sąd Rejnowy jest na liście przewidzianych do likwidacji Fot. Bogdan Pasek
Wielicki Sąd Rejnowy jest na liście przewidzianych do likwidacji Fot. Bogdan Pasek
Uruchomienie w wielickim Sądzie Rejonowym Wydziału Rodzinnego (obecnie mieszkańcy powiatu wielickiego podlegają w takich sprawach sądowi w Krakowie - Podgórzu), to propozycja burmistrza Wieliczki Artura Kozioła i starosty Jacka Juszkiewicza.

Wielicki Sąd Rejnowy jest na liście przewidzianych do likwidacji Fot. Bogdan Pasek

KONTROWERSJE. Sąd Rejonowy w Wieliczce może ocaleć, jeśli utworzony zostanie tam Wydział Rodzinny. Decyzja w tej kwestii ma zapaść do marca.

Wieliccy samorzadowcy przedstawili ją przedwczoraj w Warszawie, podczas "sądowych" konsultacji starostów i burmistrzów z kilku województw z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem. - Gdyby w Wieliczce powstał Wydział Rodzinny - nie musiałby być on odrębny, ale na przykład połączony z Wydziałem Cywilnym - w naszym Sądzie Rejonowym pracowałoby 17 sędziów. W takim przypadku - pod warunkiem, że kryterium reorganizacji pracy tych placówek będzie stanowić nadal ilość sędziowskich etatów - nie byłoby mowy o jego likwidacji - uważa burmistrz Artur Kozioł.

Jego zdaniem Sąd Rejonowy w Wieliczce ma szansę bronić się przed likwidacją. - Przedstawiliśmy ministrowi Gowinowi analizy, ile spraw rocznie jest tam rozstrzyganych, ilu mieszkańców obsługuje ta placówka itp. Liczę, że będzie to wzięte pod uwagę ponieważ nasz sąd jest mocny merytorycznie i bez wątpienia bardzo w Wieliczce potrzebny - mówi Artur Kozioł.

"Z informacji prezesa Sądu Rejonowego w Wieliczce wynika ze liczba spraw rozpatrywanych przez sąd w ostatnich czterech latach wzrosła z poziomu ok. 26 tys. w 2008 roku, do ok. 30 tys. spraw w 2011 roku. W przypadku spraw karnych wzrost ten wynosi ok. 150 procent, zaś w sprawach cywilnych odnotowano niemal dwukrotny wzrost ich liczby. Istotne jest także to, że jednostkowy koszt sprawy rozpatrywanej przez Sąd Rejonowy w Wieliczce jest dwukrotnie niższy niż w sądach rejonowych w Krakowie. Jednocześnie w Wieliczce sprawy są rozpatrywane są szybciej niż w Krakowie (...)" - czytamy m.in. w apelu wielickich samorządowców o pozostawianie w mieście i powiecie siedziby sądu.

Jak już pisaliśmy - projekt ministra Jarosława Gowina zakłada zamknięcie od 1 lipca 2012 sądów rejonowych o limicie zatrudnienia do 14 sędziów włącznie. By Sąd Rejonowy w Wieliczce obronił się przed likwidacją, brakuje mu jednego sędziowskiego etatu - na takich stanowiskach jest tam zatrudnionych obecnie 14 osób. Ujawniony w grudniu ubiegłego roku ministerialny plan wywołał z punktu protesty wielickich samorządowców. "Oceniamy, że tego rodzaju rozwiązanie zdecydowanie nie leży w interesie mieszkańców powiatu wielickiego, ani też wymiaru sprawiedliwości. (...). Tego typu postępowanie może oznaczać próbę likwidacji jednej z fundamentalnych instytucji powiatowych. Pragniemy zaznaczyć, że w tym momencie sąd obejmuje jurysdykcją obszar zamieszkany przez ponad 100 tys. mieszkańców, a budowa jego obecnej siedziby została sfinansowana z własnych pieniędzy wielickiego samorządu (...)" - napisano w apelu wystosowanym w tej sprawie przez Radę Powiatu Wielickiego.

Jolanta Białek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski