Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaleźli groźną rurkę

Redakcja
Wczoraj po południu miejsce, gdzie znaleziono niewybuch, znów przypomniało plac budowy. Prace przy wykonywaniu sieci sanitarnej zostały wznowione. Fot. archiwum UG Gdów
Wczoraj po południu miejsce, gdzie znaleziono niewybuch, znów przypomniało plac budowy. Prace przy wykonywaniu sieci sanitarnej zostały wznowione. Fot. archiwum UG Gdów
GDÓW. Niewybuch odkryty przy ul. Myślenickiej nie zablokował budowy kanalizacji w tym rejonie. Wczoraj pamiątkę z lat wojny zabrali saperzy.

Wczoraj po południu miejsce, gdzie znaleziono niewybuch, znów przypomniało plac budowy. Prace przy wykonywaniu sieci sanitarnej zostały wznowione. Fot. archiwum UG Gdów

- Na dzisiaj nie ma podstaw, by przypuszczać, że w tej okolicy znajdują się jeszcze inne niewybuchy - poinformowała Anna Tatka z Urzędu Gminy w Gdowie. Jak już pisaliśmy, niewybuch znaleziono przedwczoraj, przy ul. Myślenickiej w Gdowie - w okolicach sklepu motoryzacyjnego, w odległości ok. 100 m od najbliższych domów - podczas prac ziemnych związanych z budową kanalizacji. Teren, gdzie doszło do groźnego odkrycia, zabezpieczono taśmami; poprzedniej nocy miejsca tego pilnowali strażacy z OSP w Gdowie oraz policjanci.

Niewybuch nie był duży, miał długość ok. 30 cm. - Przypomniał zardzewiałą rurkę. Odkryto go podczas prac prowadzonych koparką. Wezwani na miejsce zdarzenia policjanci stwierdzili, że może to być niewybuch. Zabezpieczono nie tylko samo znalezisko, ale też ziemię, którą załadowano wcześniej na przyczepę samochodu, gdyż nie było wiadomo, czy nie ma w niej kolejnych niewybuchów lub ich części - mówi Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Wczoraj niebezpiecznym ładunkiem zajęli się saperzy z Krakowa. Sprawdzili także, czy w otoczeniu miejsca, gdzie znaleziono pocisk, nie ma innych takich wojennych pamiątek. Nie było, więc pracownicy firmy Wąs-Bud mogli wznowić roboty przy sanitarnej inwestycji.

Znaleziony w Gdowie niewybuch pochodzi najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Na teren tej gminy Niemcy wkroczyli już 6 września 1939 roku, a walkę z okupantem toczyli tam żołnierze Batalionów Chłopskich oraz partyzanci, przede wszystkim z Armii Krajowej, której konspiracyjna komórka działała w samym Gdowie. Walki w tym rejonie toczyły się z różnym nasilaniem do 21 stycznia 1945 roku, kiedy miejscowość została wyzwolona.

Odkryty podczas budowy kanalizacji niewybuch nie jest pierwszym tego rodzaju znaleziskiem na gdowskim obszarze w ostatnich latach. - Pamiętam, że jakiś czas temu niewybuch znaleziono także niedaleko szkoły - mówi Władysław Duraj, szef Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Strażacy, którzy z reguły zabezpieczają tego typu znaleziska, a potem działania saperów, pamiętają, że niedawno znaleziono niewypały przy ul. Stadnickiej w Gdowie. - Wygląda na to, że wojennych pamiątek jest u nas sporo. Nie tylko w samym Gdowie, ale też w innych miejscowościach. W ostatnich latach niewypały znajdowano także między innymi w Fałkowicach - wspomina Zbigniew Gumułka, prezes OSP w Gdowie.

Ciekawostką jest, że niebezpieczną gdowską pamiątkę z lat wojny odnaleźli robotnicy "Wąs-Budu" - tej samej firmy, która zaledwie kilkanaście dni temu natrafiła na niewypał wielkości wiadra w Mokotowie koło Wieliczki. Także tam do odkrycia doszło podczas budowy kanalizacji.

Jolanta Białek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski