Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrywając z rakiem ratują innym życie

Redakcja
W kampanii wykorzystano zdjęcia amazonek, które wygrały z chorobą Fot. archiwum
W kampanii wykorzystano zdjęcia amazonek, które wygrały z chorobą Fot. archiwum
DĘBICA. Z kilkuset plakatów, bannerów oraz telebimów grupa dębiczanek uśmiecha się do mieszkańców i zachęca wszystkie panie do profilaktycznych badań słowami "Przechytrz raka". Tutejsze amazonki rozpoczęły kampanię reklamową, która może ocalić niejedno życie.

W kampanii wykorzystano zdjęcia amazonek, które wygrały z chorobą Fot. archiwum

Akcja odbywa się pod hasłem "Dębica Dębiczankom" i jest już drugim projektem, za realizację którego zabrały się w tym roku amazonki. Tym razem postawiły na kampanię informacyjną propagującą badania profilaktyczne. W całej Dębicy rozlepiono już 400 plakatów z hasłami "Zrobiły mammografię. Są Amazonkami. Cieszą się życiem" oraz "Przechytrz raka, zrób badania. Bądź bezpieczna. Bądź zdrowa". Do tego jest jeszcze 6 bannerów i 2 telebimy, na których emitowane są spoty.

- Projekt zakończymy w październiku - mówi Grażyna Guzik, szefowa Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka. - Październik to tradycyjnie miesiąc walki z rakiem piersi. Zakładamy, że to kilkumiesięczne namawianie kobiet do wykonywania badań skłoni je do zrobienia tego właśnie w październiku. I być może komuś ocali życie.

Amazonki wcześniej wydały książkę "Nieustraszone", w której opisały swoje przeżycia związane z chorobą oraz historię leczenia. Swoje relacje uzupełniły poradnikiem dla pań, z wykazem placówek specjalistycznych medycznych Podkarpacia i Małopolski. Publikacja rozdawana była podczas tegorocznych Dni Dębicy. Tamta akcja przynosi już pierwsze rezultaty.

- Mamy kolejne panie, które przebadały się pod wpływem książki "Nieustraszone" i u dwóch z nich wykryty został rak piersi - relacjonuje Marzena Mordarska-Czuchra, inicjatorka przedsięwzięcia. - Jedna z kobiet przeszła już zabieg i jest w trakcie chemii.

Według szacunków, w Polsce rocznie na raka piersi zapada około 14 tysięcy kobiet. - Statystycznie rzecz ujmując w powiecie dębickim co roku zachoruje 35 pań. Część umrze, ponieważ choroba zostanie wykryta zbyt późno - dodają "Nieustraszone".

Andrzej Skórka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski