Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki do neurologów i kardiologów są długie

Redakcja
W najbardziej obleganych poradniach dawnego woj. tarnowskiego na wizytę u kardiologa trzeba czekać od 80 do 200 dni. Kolejka do neurologa w najgorszym przypadku sięga aż 241 dni.

ZDROWIE. Mieszkańcy powiatów brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego powinni zwracać szczególną uwagę na stan serc

Problem jest tym poważniejszy, że choroby układu krążenia i naczyń mózgowych są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym regionie (patrz ramka powyżej. Tymczasem żeby się dostać do specjalistów leczących te schorzenia, trzeba się rejestrować wiele miesięcy wcześniej.

Najczęstsze przyczyny zgonów w poszczególnych regionach kraju wymienione są w "Atlasie umieralności ludności Polski w latach 2008-10", wydanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Opracowanie wskazuje, że niezależnie od płci, mieszkańcy powiatów: brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego powinni zwracać uwagę na stan serc.

- Głównym objawem choroby naczyń wieńcowych jest ból za mostkiem. Świadczy on o niedostatecznym zaopatrzeniu mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Niewystarczający dopływ krwi do serca obniża jego wydolność bądź doprowadza do zagrażających życiu zaburzeń rytmu - mówi Bogusław Derlaga, ordynator i twórca oddziału kardiologii inwazyjnej w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Doktor Derlaga podkreśla, że Tarnów był jednym z pierwszych miast - ośrodków pozaakademickich, gdzie wykonywano zabiegi koronarografii i koronaroplastyki.

Niestety, dostęp do kardiologów dla pacjentów w stabilnym stanie jest bardzo utrudniony. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjenci na wizytę w poradni muszą czekać m.in.: 77 dni w Szczekliku, 113 dni w szpitalu w Brzesku, 204 dni w tarnowskim Zespole Przychodni Specjalistycznych czy aż 229 dni w przypadku szpitala powiatowego w Bochni. Dlatego lepiej zapobiegać niż czekać na wizytę u lekarza. - Podstawą są tu dieta i wysiłek fizyczny - dodaje Bogusław Derlaga.

Do tych samych porad warto się stosować, żeby uniknąć chorób naczyń mózgowych.

- Powinniśmy też pamiętać o regularnej kontroli ciśnienia tętniczego i zaburzeń lipidowych, czyli tłuszczy - podkreśla Monika Kusiak, neurolog z Centrum Zdrowia Tuchów.

Dodajmy, że dostęp do neurologicznych poradni specjalistycznych w naszym regionie również nie należy do najłatwiejszych. W Centrum Zdrowia Tuchów trzeba czekać ok. 94 dni, w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie 70 dni, a w ZPS-ie nawet 241 dni.

Większych problemów nie ma natomiast ze skorzystaniem z porady onkologa.

Łukasz Jaje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski