Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto poprze referendum w sprawie przychodni?

Redakcja
Związkowcy to najbardziej aktywni uczestnicy konsultacji w sprawie zmian w służbie zdrowia. Teraz apelują o referendum. Fot. Andrzej Skórka
Związkowcy to najbardziej aktywni uczestnicy konsultacji w sprawie zmian w służbie zdrowia. Teraz apelują o referendum. Fot. Andrzej Skórka
W Tarnowie po raz pierwszy może dojść do lokalnego referendum. Wszystko rozstrzygnie się podczas najbliższej sesji rady miejskiej. Według naszych informacji niemal pewne jest już, że w trakcie przyszłotygodniowych obrad dojdzie do próby przeforsowania pomysłu ogłoszenia referendum na temat komercjalizacji dwóch dużych przychodni oraz szpitala im. Szczeklika.

Związkowcy to najbardziej aktywni uczestnicy konsultacji w sprawie zmian w służbie zdrowia. Teraz apelują o referendum. Fot. Andrzej Skórka

TARNÓW. Za tydzień pomysłem komercjalizacji placówek służby zdrowia zajmą się radni miejscy. Jeśli się zgodzą, o wszystkim zadecydują pacjenci.

Tarnowski samorząd chce już od stycznia przekształcić w spółki Zespół Przychodni Specjalistycznych, Mościckie Centrum Medyczne, a rok później także szpital im. Szczeklika. Pięć branżowych związków zawodowych w ramach wspólnej reprezentacji "Ochrona Zdrowia 2012" wystosowało do radnych apel o doprowadzenie do referendum. Ich zdaniem, to mieszkańcy powinni decydować o tym, czy przychodnie i szpital byłyby komercjalizowane. "Okażcie rozwagę i niezbędną przy podejmowaniu dobrych postanowień pokorę" - napisali związkowcy w korespondencji do każdego z 25 radnych.

Na razie mogą liczyć na poparcie radnych z PiS. - Komercjalizacja służby zdowia to tak ważny temat, że powinniśmy pozwolić wypowiedzieć się na ten temat mieszkańcom - twierdzi Kazimierz Koprowski, szef partii w Tarnowie. Wszystko wskazuje na to, że klub radnych PiS już szykuje projekt uchwały w sprawie referendum. I spróbuje wpisać go do porządku obrad.

- Żaden taki wniosek nie wpłynął na razie do kancelarii rady - mówi Grzegorz Światłowski (PO), przewodniczący rady miejskiej. Przed pojawieniem się konkretnej propozycji sprawy nie komentuje.

Teoretycznie koalicji "Tarnowianie - PO" wystarczy głosów, by propozycję referendum odrzucić, a przeforsować pomysły ekipy rządzącej. - Będę apelował, aby zwyciężył rozsądek, a nie emocje i demagogia - twierdzi Jerzy Hebda, szef klubu Tar-nowianie, przeciwnik ogłaszania referendum.

Nie wiadomo jeszcze, jakie będzie stanowisko miejskich władz SLD. Lider tej formacji ma wątpliwości, czy poprzeć referendum. - Gdyby chodziło o prowatyzację przychodni i szpitala, wtedy referendum byłoby zasadne - mówi Jakub Kwaśny.

Andrzej Skórka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski