Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boją się komercjalizacji w służbie zdrowia

Redakcja
Związkowcy czują niedosyt po czerwcowych konsultacjach FOT. ANDRZEJ SKÓRKA
Związkowcy czują niedosyt po czerwcowych konsultacjach FOT. ANDRZEJ SKÓRKA
Już w przyszłym miesiącu zapadać będą decyzje o tym, czy przekształcić dwie duże miejskie przychodnie oraz Szpital im. Szczeklika w spółki. Załogi tych placówek mają wobec planów miasta wiele wątpliwości.

Związkowcy czują niedosyt po czerwcowych konsultacjach FOT. ANDRZEJ SKÓRKA

TARNÓW. "Szczeklik" i "Skłodowska" przeciwne przekształceniom. Związkowcy chcą kolejnych rozmów z miastem. Konsultacje zostaną wznowione we wrześniu.

W sondażu przeprowadzonym przez związki zawodowe ponad 80 procent ankietowanych pracowników nie chce komercjalizacji w tarnowskiej służbie zdrowia.

Komercjalizacja przychodni i szpitala to jedno z najpoważniejszych przedsięwzięć miasta w tej kadencji. Samorząd zapewnia, że pozostawi sobie pełną kontrolę nad przekształconymi placówkami. Ale nie wiadomo na jak długo. Właśnie to najbardziej niepokoi załogę.

- Oczekujemy zapisów prawnych dających gwarancję ciągłości działalności spółek w takiej postaci, jak tuż po skomercjalizowaniu - mówi Danuta Kądziołka, szefowa NSZZ Solidarność Pracowników Służby Zdrowia w Tarnowie.

Możliwa z czasem prywatyzacja NZOZ-ów budzi największy niepokój przedstawicieli załogi. Chcieliby również uzyskać podobne zapewnienia o niezamykaniu w przyszłości tych szpitalnych oddziałów lub poradni specjalistycznych, które nie przynoszą zysków.

Czy takie gwarancje są możliwe? Magistrat obiecał ustosunkować się do tych oczekiwań w najbliższych dniach.

Na razie atmosfera w Zespole Przychodni Specjalistycznych oraz w Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika nie sprzyja miejskim planom. W miniony piątek zakończył się sondaż pracowniczych opinii na temat komercjalizacji. Przeciwko przekształceniu szpitala w spółkę głosowało prawie 84 procent spośród niemal połowy 774-osobowej załogi biorącej udział w badaniu. Podobne było stanowisko niemal 80 proc. głosujących w ZPS.

Związkowcy mają niedosyt po przeprowadzonych przez magistrat w czerwcu konsultacjach społecznych na temat planowanych zmian w służbie zdrowia. - Nasze związkowe spotkanie i rozmowa z panią wiceprezydent odpowiedzialną za służbę zdrowia była mało konkretna - ocenia Andrzej Rusiniak z Międzyzakładowego ZZ Pracowników Służby Zdrowia w "Szczekliku". Organizacje liczą na dyskusję i poszukiwanie kompromisowych rozwiązań.

- Już informowaliśmy, że konsultacje zostaną wznowione we wrześniu i przeprowadzone będą na zasadzie szerokich spotkań. Forma postulowana przez związki jest jak najbardziej do rozważenia - odpowiada Dorota Kunc-Pławecka, rzeczniczka prasowa prezydenta Tarnowa.

Andrzej Skórka

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski