Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferma wiatraków stanie w Przybysławicach

Redakcja
W Małopolsce elektrownie wiatrowe to rzadkość FOT. PAWEŁ CHWAŁ
W Małopolsce elektrownie wiatrowe to rzadkość FOT. PAWEŁ CHWAŁ
Pierwsza elektrownia wiatrowa powstanie w Przybysławicach (gmina Radłów). We wsi ma stanąć dziesięć turbin wytwarzających energię elektryczną z wiatru.

W Małopolsce elektrownie wiatrowe to rzadkość FOT. PAWEŁ CHWAŁ

INWESTYCJE. Mieszkańcy miejscowości zgodzili się już na inwestycję. W gminie Radłów liczą na spore wpływy do budżetu.

W Przybysławicach gościli już reprezentanci firmy zainteresowanej ulokowaniem elektrowni w tej miejscowości. Przedstawili plany inwestycji i podpisali wstępne umowy na dzierżawę działek, na których mają zostać ustawione potężne turbiny wiatrowe. Pięć z nich stanie na gruntach prywatnych, pięć na gminnych.

Za wiatrakami

- Zdecydowana większość mieszkańców, podczas zebrania wiejskiego, opowiedziała się za inwestycją - mówi Adam Konop, sołtys Przybysławic.

Wyjaśnia, że lokalizację planowanej elektrowni wytypowano w szczerym polu, aby zminimalizować ewentualne negatywne skutki oddziaływania inwestycji na ludzi. - Do najbliższego domu, w linii prostej, jest ponad 600 metrów - dodaje.

Aby budowa elektrowni mogła dojść do skutku, konieczne są jeszcze zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego Przybysławic. Sprawa ma być rozpatrywana podczas najbliższej, czerwcowej, sesji rady.

- Konsekwencją tej decyzji będzie ustawienie specjalnej wieży pomiarowej, która przez rok badać będzie siłę wiatrów i ewentualne oddziaływanie turbin na środowisko. Dopiero potem pojawią się właściwe wiatraki - mówi Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa.

W planowanej elektrowni widzi spory zysk dla gminy. Rocznie, z tytułu odprowadzanego podatku, może być to nawet dodatkowe 1,5 mln zł.

To nie jedyna inwestycja proekologiczna w gminie Radłów, do której przymierza się samorząd. Burmistrz rozmawia już z inwestorami, którzy wzorem sąsiednich Wierzchosławic, mieliby otworzyć w okolicach Radłowa farmę fotowoltaiczną z kilkuset panelami do przetwarzania energii słonecznej.

Czysta energia

Energia pozyskiwana z wiatru uważana jest za "ekologicznie czystą", jednak sama praca turbin wiatrowych budzi spore kontrowersje i opory mieszkających w ich sąsiedztwie ludzi.

Turbiny - jak pokazują badania - poza hałasem generują niesłyszalne infradźwięki, które mogą przenikać nawet przez betonowe ściany budynków. Wśród czynników optycznych wymieniany jest tak zwany efekt migotania cieni - uciążliwy dla ludzi.

Elektrownie wiatrowe mogą mieć też wpływ na lokalny mikroklimat, powodując wzrost temperatury powietrza oraz na migrację ptaków.

W Polsce działa 30 przemysłowych farm wiatrowych wytwarzających powyżej 5 MW, czyli tyle, ile zaplanowano właśnie w Przybysławicach.

Paweł Chwał

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski