Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O rehabilitację będzie znacznie łatwiej

BARBARA CIRYT
Nowy ośrodek rehabilitacji ma kontrakt dla 12 do 13 pacjentów dziennie, ale chce przyjmować więcej FOT. ARCHIWUM
Nowy ośrodek rehabilitacji ma kontrakt dla 12 do 13 pacjentów dziennie, ale chce przyjmować więcej FOT. ARCHIWUM
Nowy ośrodek w Białym Kościele jest filią krakowskiego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej RST Rehabilitacja, który ma siedzibę w Skotnikach od 2007 r. W tym tygodniu lekarze zaczęli przyjmować skierowania, a w przyszłym zaczną prowadzić zabiegi z pacjentami.

Nowy ośrodek rehabilitacji ma kontrakt dla 12 do 13 pacjentów dziennie, ale chce przyjmować więcej FOT. ARCHIWUM

BIAŁY KOŚCIÓŁ. Grupa krakowskich lekarzy i terapeutów otworzyła placówkę medyczną

- Mamy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na razie jest niewielki, na 12 - 13 osób dziennie. A mamy możliwość przyjęcia 60 do 80 pacjentów dziennie, dlatego będziemy robić nadwykonania - mówi Rafał Trąbka, współwłaściciel ośrodka i kierownik Działu Fizjoterapii w Krakowskim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii.

W nowej placówce znajdują się gabinety lekarskie, pokoje zabiegowe i przestronna sala ćwiczeń. Załogę oddziału rehabilitacji dziennej tworzą lekarze ortopedzi, reumatolodzy, neurolodzy oraz terapeuci. Pacjenci korzystający z zabiegów w ramach kontraktu z NFZ, już mogą się zgłaszać z dowodami osobistymi i skierowaniami.

Placówka jest wyposażona w wiele urządzeń do fizykoterapii, m.in. zestawy do krioterapii, leczenia ultradźwiękami, falą uderzeniową, Solux, lasery. W ofercie są też zabiegi kinezyterapii oraz masaże.

Podczas otwarcia ośrodka miejscowe władze podkreślały, że w gminie brakowało placówki rehabilitacyjnej działającej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia; prywatna była np. w Bęble.

- Nasi mieszkańcy jeździli dotychczas najczęściej na osiedle Widok do Krakowa. Tam na rehabilitację czekali dwa, czasem trzy miesiące. Teraz mamy nadzieje, że będą rehabilitowani na miejscu znacznie szybciej - mówi Krystyna Sułko, przewodnicząca Rady Gminy Wielka Wieś.

Władze samorządowe przyznają, że dotychczas budynek, w którym siedzibę znalazł ośrodek rehabilitacji, był niewykorzystany. Choć lokalizację ma bardzo dobrą, bo to centrum wioski przy ul. Królowej Jadwigi 11, w sąsiedztwie kościoła i dużego parkingu. Przed laty obiekt wybudowała gmina. Miało tu powstać przedszkole, ale budynek z wielką, prawie balową salą, nie był przystosowany do takiej funkcji. Gmina sprzedała go włoskiemu biznesmenowi, który planował produkcję zegarów. Przedsięwzięcie nie powiodło się. W ubiegłym roku obiekt kupili specjaliści terapeuci i zrobili niego ośrodek rehabilitacji.

Właściciele ośrodka planują w przyszłym roku poszerzyć działalność o zespoły poradni ortopedycznej, reumatologicznej i neurologicznej. Obecnie placówka ma działać od poniedziałku do piątki w godz. od 10 do 18. Pacjenci będą korzystali z minimum trzygodzinnych zabiegów. - W ramach kontraktów powinni dostać pięć różnych rodzajów zabiegów: rehabilitacji, terapii i ćwiczeń minimalnie przez 15 dni, maksymalnie - 30 dni - mówi współwłaściciel Rafał Trąbka.

barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski