Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściany kościoła są przesiąknięte modlitwą

EWA TYRPA
Krzęciński, drewniany kościół został zbudowany w XVII wieku FOT. EWA TYRPA
Krzęciński, drewniany kościół został zbudowany w XVII wieku FOT. EWA TYRPA
Wiadomo, że parafia erygowana została w 1326 r., a poprzedni drewniany kościół zbudowano w 1589 r. Obecny, także drewniany, wzniesiono w XVII wieku i do 1886 r. był kilkakrotnie rozbudowywany. Nazywany jest perełką architektoniczną i znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Krzęciński, drewniany kościół został zbudowany w XVII wieku FOT. EWA TYRPA

HISTORIA. Jedna z najstarszych parafii w dekanacie Skawina nie ma swojej historii. Nie wiadomo kiedy zniknęły księgi parafialne, które byłyby skarbnicą wiedzy, a do "kapsuły czasu" dostało się powietrze i pozostał tylko biały pyłek

W tym samym czasie erygowana została druga parafia w skawińskim dekanacie - w Woli Radziszowskiej, która także może poszczycić się zabytkowym drewnianym kościółkiem.

W Krzęcinie obecna świątynia stanęła w miejscu starej, która zmurszała ze starości. Ale nie była ona pierwszym kościołem w wiosce. Jan Długosz w Księdze Dobrodziejstw Diecezji z lat 1325-1327 wymienia Krzęcin z dworem i kościołem, o którym nic nie wiadomo.

Być może to w nim znajdował się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowany w 1520 r. Na pewno był umieszczony w kościele powstałym w 1589 r. Z niego zachowało się jedynie prezbiterium z tym właśnie obrazem. Matka Boża i mały Jezus mają złote korony i sukienki w kolorze srebrno-złotym. - Jest on przysłaniany powstałym w 1887 r. obrazem przedstawiającym św. Floriana. Główny obraz jest odsłaniany przed każdą mszą, a w niedzielę jest widoczny przez cały dzień - informuje Lidia Ciernia-Janik, przewodniczka po kościele.

Od maja do połowy października od czwartku do niedzieli oprowadza chętnych po świątyni i opowiada im jej dzieje, które udało się poznać. Przewodnikiem została w ramach projektu Małopolskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie.

Realizuje go z osobami bezrobotnymi. - Cieszę się z tego zajęcia, które było dla mnie dużym wyzwaniem. Poznawałam historię, zdobywałam samodzielnie informację o kościele i mogę je przekazać innym ludziom - dodaje przewodniczka. Chciałaby, żeby odwiedzających świątynię było więcej. Od połowy maja do tej pory, było tu ponad 230 osób. - Początki zawsze są trudne, ale dzięki projektowi krzęciński kościół stanie się bardziej popularny - mówi nasza rozmówczyni.

Najwięcej ludzi przychodzi w soboty i w niedziele. Dopytują o najstarsze elementy w kościele, głównie o prezbiterium, polichromie, 18-wieczną drewnianą ambonę i portal łączący zakrystię z prezbiterium.

- Ściany kościoła są przesiąknięte modlitwą, która obejmuje tych, którzy tu przychodzą, bo to szczególne miejsce - mówi ks. Zdzisław Budek, proboszcz parafii od 1991 r.

Dzięki niemu i wspierających go parafian , którzy zechcieli pomagać, kościół jest odnawiany. Konserwacji podane zostały wszystkie ołtarze, stacje drogi krzyżowej, polichromia i monochromia, która wiąże się z renowacją ścian. W 1997 r. remontowano obie wieże.

- Liczyliśmy że w nich znajdziemy jakieś szersze informacje o dziejach kościoła. Były tam złożone w szklanej butelce, ale nie została ona dobrze zalakowana i dostało się do niej powietrze. W butelce pozostał jedynie biały pył z papieru, którym zajęły się jakieś robaczki - ubolewa ksiądz proboszcz.

Podkreśla, że krzęciński kościół ma specyficzną atmosferę, bardzo gościnną. Wyróżniają go od innych z tej epoki - drewnianych świątyń - dwie wieże zbudowane w 1886 r. Zazwyczaj drewniane kościoły miały jedną wieżę. Nie wiadomo, dlaczego tu wzniesiono dwie. W jednej, po prawej stronie w 1959 r. umieszczono trzy dzwony, które przed każdą mszą oraz na Anioł Pański, kościelny uruchamia ciągnąc z sznury.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski