Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbieranie śmieci to nie wstyd, ale happening

BARBARA CIRYT
Tomasz Gała porządkuje dolinki w centrum Ojcowa Fot. Barbara Ciryt
Tomasz Gała porządkuje dolinki w centrum Ojcowa Fot. Barbara Ciryt
Pasjonaci wypraw, miłośnicy wędrówek zebrali na szlakach Ojcowskiego Parku Narodowego kilkadziesiąt dużych worków śmieci.

Tomasz Gała porządkuje dolinki w centrum Ojcowa Fot. Barbara Ciryt

PRZYRODA. W Ojcowskim Parku Narodowym była inauguracja akcji ekologiczno-edukacyjnej "Czyste Góry Czyste Szlaki". W sprzątanie włączył się wicekonsul USA.

- Poszli na spacer, żeby połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym. Zachęcamy ludzi, żeby korzystając ze spaceru, starali się także zadbać o czystość cennego dla nas miejsca - mówi Albin Marciniak, szef Klubu Podróżników Śródziemie, który organizuje akcje ekologiczne, sprzątanie szlaków, parków, terenów górskich.

Podróżnicy ze Śródziemia co roku organizują sprzątanie parków narodowych i gór. Tym razem inaugurację wiosennego porządkowania, czyli akcję ekologiczno-edukacyjną "Czyste Góry Czyste Szlaki" zorganizowali w Ojcowie. Zwykle tutaj sprzątają po długim, majowym weekendzie. Teraz turyści wejdą na czyste szlaki, ale czy takie je zostawią?

Ludzie w jednorazowych rękawiczkach z zielonymi workami w ręku nie zastanawiają się nad tym. Tomasz Goła z Tychów, jako wolontariusz dziesiątki razy sprzątał ojcowskie okolice. - Rocznie po szlakach przemierzam pieszo trzy tysiące kilometrów. Nałogowo zbieram śmieci - mówi pan Tomasz. Zdarzyło mu się kiedyś przez 12 godzin samotnie sprzątać las w okolicy zamku w Pieskowej Skały.

Członkowie klubu Śródmieście podkreślają, że tylko te akcje nie sprawią, że wszystkie szlaki będą czyste, traktują to bardziej jak happening. Zależy im na zaproszeniu znanych osób, które pokażą, że każdy może i powinien dbać o czystość swojej okolicy. - Już drugi raz na sprzątanie ojcowskiego parku przyjechał Vanja Vukota, wicekonsul Stanów Zjednoczonych. Przywiózł 25 osób, łącznie z dziećmi, które sumiennie pracowały.Wicekonsul, jak 60 innych wolontariuszy, schodził nawet ze stromych ścianek, żeby sięgnąć po rozrzucone puszki - opowiada Albin Marciniak i żałuje, że najmniejszy odzew akcja miała wśród samych mieszkańców Ojcowa.

W tym przedsięwzięciu chodzi o zwrócenie uwagi na problem. Sprzątający zaznaczają, że turystom łatwo wnieść wysoko pod górkę, na szlaki spacerowe czteropak piwa, a trudno przynieść z powrotem lekkie, puste puszki. - Taką mamy mentalność, że śmieci zostawiamy w najbardziej nieodpowiednim miejscu - ubolewa Józef Partyka, zastępca dyrektora Ojcowskiego parku narodowego.

Szefowie parku z radością przyjmują wszystkich, którzy chcą wesprzeć park w tej działalności. Po akcji Klubu Podróżnika zwieźli około 40 worków śmieci. Po każdym weekendzie jest podobnie. - W poniedziałki nasi pracownicy zapełniają dziesiątki worków, najgorzej jest na trasie od Bramy Krakowskiej do Zamku. Moc śmieci jest nawet wokół koszy. Rocznie z parku wywozimy kilka ciężarówek odpadów. Zwykle to puszki, butelki, różne opakowania. Najdziwniejszy przypadek był kilka lat temu, gdy znaleźliśmy w dolince wrak samochodu syrena. Ktoś zadał sobie sporo trudu, żeby ją tu przywieźć i zrzucić z góry. A my musieliśmy się natrudzić, żeby ją wyjąć i odtransportować - dodaje Partyka.

Akcje sprzątania

Klub Podróżników Śródziemie z Krakowa proponuje: dołącz do grona ludzi dbających o przyrodę i czystość na górskich szlakach. Zwraca uwagę, że na nich nie można montować koszy na śmieci, bo byłyby miejscem żerowisk dzikich zwierząt. Dla turystów stałyby się niebezpieczne.
W tym roku kolejne akcje edukacyjno-ekologiczne:

* maj w**Karkonoszach;

* czerwiec w**Gorcach i Beskidach;

* lipiec w**Tatrach;

* sierpień na**Babiej Górze;

* wrzesień w Pieninach i na Trzech Koronach oraz w Bieszczadach.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski