18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiepskie filie do likwidacji

Redakcja
Wójtowie nie szczędzili gorzkich słów pod adresem Wydziału Komunikacji FOT. EWA TYRPA
Wójtowie nie szczędzili gorzkich słów pod adresem Wydziału Komunikacji FOT. EWA TYRPA
STAROSTWO POWIATOWE. Starosta wprowadza reorganizację. Powiat zyska na tym ponad 620 tysięcy złotych, a mieszkańcy liczą na lepszą obsługę.

Wójtowie nie szczędzili gorzkich słów pod adresem Wydziału Komunikacji FOT. EWA TYRPA

Od przyszłego roku nastąpią spore zmiany organizacyjne w Starostwie Powiatowym w Krakowie i jego jednostkach w Krzeszowicach i Skawinie.

W Krzeszowicach filia Wydziału Architektury i Budownictwa, Inwestycji i Remontów zostanie zlikwidowana. Gminy przez nią obsługiwane będą przypisane do filii w Węgrzcach oraz głównej siedziby w Starostwie Powiatowym w Krakowie. Główną przyczyną tej zmiany jest niezadowolenie mieszkańców z obsługi przez urzędników jednostki. - Jest dużo skarg, nie pomogła zmiana kierownictwa, a poprzez likwidację chcemy poprawić jakość pracy - tak starosta Józef Krzyworzeka uzasadniał zmianę miejsca funkcjonowania filii.

Powiat szuka teraz w Krzeszowicach nowego miejsca na pozostałe filie: Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego i Wydziału Komunikacji. Zmiana lokalizacji spowodowana jest wygraną rodziny Potockich sprawy o zwrot majątku w Krzeszowicach. Wszystkie filie znajdują się w budynku należącym dawniej do tej rodziny, która od 10 lat ubiega się o oddanie im zagarniętych po wojnie nieruchomości (więcej o tej sprawie napiszemy w jednym z najbliższych wydań "Dziennika Polskiego").

Burmistrzowie i wójtowie z powiatu krakowskiego bardzo krytycznie ocenili pracę krzeszowickich filii Wydziału Architektury, Wydziału komunikacji, a także filii Wydziału Komunikacji w Węgrzcach. Ten ostatni - razem z łódzkim - należy do najgorszych w Polsce - tak ocenili go szefowie gmin i piszący na forach internetowych.

- Wracam stamtąd. Jestem zdegustowany i zły. Dopóki pracownica nie dowiedziała się, że jestem wójtem, czułem się jak śmieć. Nie chodzi mi o to, żeby mnie inaczej traktować, ale wszystkich jednakowo, po prostu z godnością - mówił Tadeusz Wójtowicz, wójt Wielkiej Wsi podczas wtorkowego spotkania zarządu powiatu z burmistrzami i wójtami z powiatu krakowskiego. - Jeden z przewoźników przeniósł do Krakowa 35 samochodów, bo nie mógł ich w zarejestrować w powiatowym Wydziale Komunikacji - mówił Marek Jamborski, wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca, dodając, że ludzie są za błahostki przeganiani z tej instytucji i muszą ponownie tu przyjeżdżać. Antoni Rumian, wójt Michałowic podał kolejny przykład: OSP nie mogła zarejestrować wozu strażackiego, mimo, że miała wszystkie potrzebne dokumenty. - W pana wydziale nie można zarejestrować nawet nowego samochodu, prosto z salonu, a co dopiero sprowadzonego. Ogromnym problemem jest nieznaczna pomyłka tłumacza w jednym słowie - stwierdził Henryk Jonczyk, wicewójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, dopowiadając, że władze gminy od pięciu lat sygnalizują, że źle się dzieje w tym wydziale. Narzekają także z powodu bardzo dużej odległości dla mieszkańców ich terenów do tej filii.

- Chcemy, aby nasz urząd był przyjazny petentom, ale też należy wziąć pod uwagę malkontenctwo ludzi, lekceważenie przepisów, a także konieczność przestrzegania procedur - odpowiedział szefom gmin starosta Krzyworzeka. Zdeklarował zajęcie się tym problemem, może w formie audytu. Zaznaczył, że w ciągu kilku ostatnich lat skarg na Wydział Komunikacji było niewiele - pięć lub siedem - i we wszystkich przypadkach zarzuty nie potwierdziły się.
Wojciech Sarapata, z-ca dyrektora WK jest przekonany, że pracownicy żądają od petentów tylko niezbędnych dokumentów do zarejestrowania pojazdów. Odbywają się spotkania z szefami sąsiednich starostw i wspólnie wyjaśniane są przepisy, co do których mają wątpliwości. - Pracownicy są też ludźmi, czasem mają gorszy dzień i agresywnego petenta, kończy się ich cierpliwość i mogą się zdenerwować. Jednak są to jednostkowe przypadki, a my uczulamy ich na prawidłowy sposób traktowania ludzi - broni pracowników wicedyrektor.

Druga zmiana dotyczy przekształcenia referatu informatycznego, obecnie znajdującego się w strukturach Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich w Wydział Informatyki, który przeniesiony zostanie do Skawiny, do siedziby Powiatowego Systemu Teleinformatycznego. Dzięki temu w budynku starostwa zwolnią się pomieszczenia dla przeniesionej z Krzeszowic filii Wydziału Architektury. Z Wydziału Techniczno-Gospodarczego do WI włączone będą zadania związane z obsługą systemu telekomunikacyjnego i sieci informatyczną.

Przypomnijmy, że od nowego roku PST będzie działać w ograniczonym zakresie, bo wyłączy przesył Internetu do gmin, które ostro skrytykowały ten system. Zdaniem starosty niesłusznie, bo gdy powstawał osiem lat temu gminy chętnie się do niego podłączyły, chociaż nikt ich do tego nie zmuszał. - Dzisiaj mówi się o 1800 stałych zarejestrowanych użytkownikach, ale nie liczy się około półtora tysiąca osób dziennie łączących się przez sieć hot-spotów - mówi Olgierd Ślizień, rzecznik prasowy starostwa.

Kolejna zmiana obejmie Wydział Zarządzania Kryzysowego, który będzie miał więcej zadań związanych z obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi, przejętych z Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich.

Nowością będzie całodobowy dyżur pracownika tego wydziału, o co jakiś czas temu wnioskował Bogusław Król, wójt Zielonek.

- Na zmianach tych powiat zaoszczędzi rocznie ponad 620 tys. zł - wylicza starosta Krzyworzeka.

Ewa Tyrpa

[email protected]

Starosta proponuje nowe lokalizacje dla gmin:

- Czernichów, Krzeszowice, Liszki, Zabierzów - w Wydziale Architektury i Budownictwa, Inwestycji i Remontów w Starostwie Powiatowym w Krakowie.

- Jerzmanowice-Przeginia oraz Wielka Wieś - w filii w Węgrzcach.

Ta lokalizacja dla poszczególnych gmin nie jest przesądzona i będę rozmawiał z szefami gmin w sprawie wyboru przez nich dogodniejszego dla mieszkańców miejsca - zapewnia Józef Krzyworzeka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski