Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To im pomogło uwierzyć w siebie

Redakcja
Jeden z efektów - szkolny teatr Fot. Anna Szopińska
Jeden z efektów - szkolny teatr Fot. Anna Szopińska
POWIAT NOWOTARSKI. Jest to jeden z największych projektów realizowanych w nowotarskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1. Zaczął się 1 września 2009 r. i potrwa jeszcze kilka tygodni.

Jeden z efektów - szkolny teatr Fot. Anna Szopińska

Jego zakończenie planowane jest na 31 lipca. Projekt objął bardzo wiele godzin zajęć grupowych i indywidualizowanych, ale też zajęcia artystyczne i wycieczki. Trwałe efekty były potwierdzone sprawdzianami zewnętrznymi. Projekt objął też 14-dniowy wakacyjny pobyt uczestników nad morzem, pod hasłem "Górale nad Bałtyk".

Dla projektu "Specjalne potrzeby - większe możliwości" jego realizator, czyli SOSW, zdobył unijne dofinansowanie z programu Kapitał Ludzki. Wnioskodawcą był powiat nowotarski, a partnerem w realizacji - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nowym Targu. Adresatami wszystkich działań byli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 przy SOSW, czyli dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, z dysfunkcją w stopniu lekkim. Chodziło o wyrównanie ich szans edukacyjnych, rozbudzenie aspiracji życiowych, wyposażenie w takie umiejętności i wiedzę, które mogą im pomóc w przyszłości, także o poprawę ich kondycji fizycznej i psychicznej, nauczenie twórczego i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Osiągnięciu tych celów służyło mnóstwo czasu poświęconego na indywidualną pracę z uczniem: terapia korekcyjno-kompensacyjna - 930 godzin, logo terapia - 434 godziny, gimnastyka korekcyjna - 310 godzin, psychoterapia grupowa i indywidualna z elementami socjoterapii - 162 godziny. Ogromną pomocą w realizacji projektu okazały się baza i sprzęt komputerowy już posiadany przez szkołę, w tym sprzęt do stymulacji audio-psycho-lingwistycznej.

Prócz tej indywidualnej terapii - dzieci zostały wciągnięte w wir artystycznych akcji służących sprawniejszemu posługiwaniu się językiem w mowie i w piśmie, rozwijaniu wyobraźni. Uczestniczyły więc w akacjach "Zaczarowani czytaniem" czy "Teatr uczy i bawi". Działały w Kole Przyrodniczo-Matematycznym "Matematyczki", w warsztatach "Mówimy po angielsku", pracowały na zajęciach plastycznych, śpiewały w zespole "Wesołe nutki" i uczyły się pływania. Redagowały też gazetkę "Echo Szkoły".

Trzy wycieczki "Od Orawy aż po Spisz" pozwoliły im poznać bogactwo krajobrazowe, kulturowe i historyczne swojej małej ojczyzny. Ale najważniejszy efekt to podniesienie ich wiary we własne możliwości.

Anna Szopińska

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski