Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bukowiański sukces z czteroma gwiazdkami

Redakcja
Czterogwiazdkowy Hotel Bukovina wybudowano w rekordowym czasie zaledwie siedemnastu miesięcy. Fot. BOŻENA GĄSIENICA
Czterogwiazdkowy Hotel Bukovina wybudowano w rekordowym czasie zaledwie siedemnastu miesięcy. Fot. BOŻENA GĄSIENICA
- Skąd pomysł na wybudowanie luksusowego, czterogwiazdkowego hotelu w Bukowinie Tatrzańskiej?

Czterogwiazdkowy Hotel Bukovina wybudowano w rekordowym czasie zaledwie siedemnastu miesięcy. Fot. BOŻENA GĄSIENICA

Rozmowa z prezesem Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego PIOTREM KUCHTĄ

- O tym, że Hotel Bukovina powstanie, wiedzieliśmy już rozpoczynając budowę Basenów Termalnych w 2007 roku, jednego z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Bukowina Tatrzańska to miejsce wyjątkowe o bogatej historii i tradycji. Piękne widoki, cisza i spokój to idealne warunki do wypoczynku. Tego hotelu tu brakowało.

- Hotel wybudowano w rekordowym czasie zaledwie siedemnastu miesięcy.

- Tak. Jest nawet taka anegdota. "Przyjeżdża w odwiedziny do Polski Amerykanin i chwali się, jak to u niego szybko wszystko się buduje. Wsiada do taksówki pod hotelem w Zakopanem i prosi kierowcę, aby go obwieść po Podhalu. Jadą i nagle turysta pyta: co to za obiekt? A to skocznia - odpowiada kierowca, bardzo nowoczesna, piękna duża skocznia. Dużo lat ją budowano? Parę lat - odpowiada kierowca. Na to turysta, phi, u nas w USA taką w pół roku wybudowali. Jadą dalej przez kolejną miejscowość i pasażer pyta: a co to za wyciągi? A to panie największe w Polsce Centrum Ski. - Dużo lat je budowali? Kilka dobrych lat - odpowiada kierowca. Phi, u nas takie w pół roku budują - mówi turysta. Jadą przez Bukowinę i turysta pyta: A co to takie piękne duże baseny i hotel? Kierowca poirytowany odpowiada:- Nie wiem, wczoraj jeszcze tego nie było.

Ale tak na poważnie, to faktycznie, wybudowanie hotelu było to dla nas dużym wyzwaniem.

- Hotel otwarto na początku marca, skąd przyjechali pierwsi goście?

- Właściwie to hotel działa od początku roku, nawet zorganizowaliśmy już w nim Sylwestra. Natomiast w marcu było uroczyste jego otwarcie, które swoim przybyciem zaszczycili m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz wojewoda Stanisław Kracik. Do tej pory mieliśmy już gości z Anglii, Austrii, krajów skandynawskich. Liczymy także na Rosjan i Ukraińców, którzy bardzo lubią korzystać z term. O turystów będziemy zabiegać, biorąc udział w krajowych i zagranicznych targach turystycznych.

- Nieopodal w Zakopanem, wiele cennych inicjatyw turystycznych upada z powodu braku woli porozumienia się. Jak udało się Państwu przekonać mieszkańców Bukowiny do tego przedsięwzięcia?

- W przedmowie napisanej przez Władysława Orkana do dramatu "Przysięga", autorstwa gen. Andrzeja Galicy, jest taki fragment dotyczący góralskiej natury. "Czego się chyci, to zrobi. Weźmie pióro - napisze, imie się pędzla - no to namaluje. I to rzeczy niezgorsze. A jak wolę w to rzuci, umysł cały - no to wyjdzie rzecz piękna. Do cudu". Myślę, że na pewno pomogła nam góralska natura, a także to, że ludzie zrozumieli, iż Bukowina musi się rozwijać. Dostrzegli, że dzięki termom zapełniły się gośćmi ich pensjonaty, a hotel dał zatrudnienie wielu członkom ich rodzin. Spółkę liczącą 51 wspólników założyli mieszkańcy wsi. Młodsi górale rozumieją, że turyści są szansą zarobku i że trzeba działać razem. Oczywiście przychylność władz też jest ważna. Jeżeli chodzi o Zakopane, to my w żaden sposób z nim nie chcemy konkurować.
- A ile osób jest zatrudnionych w hotelu?

- Mamy około 280 pracowników, z czego dwustu to nasi pracownicy etatowi. Do tego dochodzą współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Dobór odpowiedniego personelu to dla nas bardzo ważna kwestia. Pomimo, że w Zakopanem jest szkoła "hotelarska", o dobrego pracownika, spełniającego oczekiwania klientów luksusowych jest dosyć trudno. My ciągle szkolimy nasz personel, podnosimy jego kwalifikacje.

- Na co mogą liczyć turyści odwiedzający Hotel Bukovina?

- Mogą wypocząć z dala od codzienności i pośpiechu, zgiełku miasta. Rozkoszować się widokiem polskich Tatr. Skorzystać z 437 miejsc noclegowych w 152 pokojach i apartamentach z widokiem na góry - każde piętro hotelu nawiązuje swoją kolorystyką do czterech pór roku. Mogą poddać się szerokiej gamie zabiegów Spa&Wellness, opartych na naturalnych kosmetykach, połączonych z wyszukanymi technikami manualnymi stosowanymi przez specjalistów Bukovina SPA. Jest też sauna fińska i mokra, błotnista, śródziemna z bryzą i baseny z układem kaskadowym. W przypadku brzydkiej pogody nasi goście przez tydzień mogą liczyć na atrakcje, nie wychodząc na zewnątrz, gdyż mamy w hotelu m.in.: salę bilardową, kręgielnię, drink bar, dyskotekę salon fryzjerski, bawialnię dla dzieci i siłownię. Baseny termalne z leczniczymi wodami stanowią integralną część Hotelu Bukovina.

- A jakie mają Państwo plany na przyszłość?

- Jest ich wiele. Ponieważ mamy wielką salę konferencyjną, największą na Podhalu, która może pomieścić prawie 700 osób i na dodatek wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt nagłośnieniowy, chcemy organizować konferencje, zresztą już to robimy. W planach mamy również koncerty, a na naszej scenie jako pierwszy zagrał już zespół Zakopower podczas uroczystego otwarcia hotelu, dwa tygodnie temu. Na wszystkich odwiedzających Hotel Bukovina czeka także 3-poziomowy parking pod ziemią. Od 1 maja do 15 sierpnia każdy, kto odwiedzi nasz hotel lub Baseny Termalne, będzie mógł uczestniczyć w losowaniu nagrody, którą będzie samochód. Na początku sierpnia Hotel Bukovina będzie gościł najlepszych światowych kolarzy, którzy pojadą w 68. Tour de Pologne. Pomysłów i propozycji mamy wiele. Atrakcji u nas nie zabraknie.

Rozmawiała: BOŻENA GĄSIENICA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski