18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia dolomitu zapewni przetrwanie

Redakcja
INWESTYCJE. Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław uruchamiają kopalnię dolomitów. Już w lipcu może rozpocząć się eksploatacja.

Złoża dolomitów w Hutkach szacuje się na 3-4 miliony ton FOT. MAGDALENA BALICKA

W ciągu czterech lat ZGH Bolesław przestanie wydobywać cynk i ołów, ponieważ złoża powoli się wyczerpują.

Władze spółki planują więc nowe inwestycje, by zakład przetrwał. W pobliżu wsi Hutki wkrótce uruchomiona zostanie kopalnia odkrywkowa dolomitu. Eksploatację będzie prowadziła firma Boloil, jedna z sześciu spółek-córek ZGH Bolesław.

- Dotychczasowe źródło dolomitów "wysycha", a musimy myśleć o przyszłości - tłumaczy Józef Sarecki, prezes zarządu spółki Boloil. Do tej pory rocznie jego firma kupowała od ZGH Bolesław 900 ton kamienia. Przerabiała go potem na kruszywo drogowe.

- Kamień z nowej kopalni też będzie używany do budowy dróg - twierdzi Sarecki.

Na początku wydobycie sięgnie 100-150 ton rocznie. Maksymalnie - około 400 ton. Wielkość złoża szacuje się na 3-4 mln ton. To powinno wystarczyć na około 15 lat. - Wszystko zależy jednak od tempa wydobycia i potrzeb firm zajmujących się budową dróg - zaznacza Sarecki. Warto przypomnieć, że złoża w kopalni cynku i ołowiu szacowano na 25 lat, a eksploatowane są już 42 lata.

Prace nad przygotowaniem inwestycji trwały od 2005 r. W lutym 2012 r. spółka Boloil otrzymała koncesję. - Mamy już wszystkie potrzebne pozwolenia i opracowania naukowe, a teren został wyczyszczony z drzew - informuje Sarecki.

Kopalnia powstanie obok wysypiska i sortowni śmieci Zakładu Gospodarki Komunalnej "Bolesław". Aby jednak rozpocząć jakiekolwiek prace władze gminy Bolesław musiały uchwalić nowy plan zagospodarowania.

- Udało się szybko sfinalizować tę sprawę. Inwestycja jest dla nas bardzo ważna - zaznacza Ryszard Januszek, wójt Bolesławia. Nie ukrywa, że liczy na nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy.

- Na początku zatrudnionych zostanie osiem osób. Docelowo będzie ich około dwudziestu - mówi Sarecki.

Magda Wrzos-Lubaś

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski