Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na zatrucia

SYP
Jak wynika z danych olkuskiego sanepidu, od początku roku do końca czerwca na terenie powiatu olkuskiego zgłoszono 49 przypadków zachorowań z powodu zatruć pokarmowych.

Zachorowania na salmonellozę kończą się hospitalizacją. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI. Lato sprzyja zatruciom pokarmowym. Co zrobić, aby się ich ustrzec?

W marcu miało miejsce zbiorowe zatrucie pokarmowe. Zachorowało pięciu chłopców przebywających na kursie dla uczniów szkół zasadniczych, na terenie Olkusza. Na szczęście przebieg zachorowań był lekki. Nie udało się jednak ustalić przyczyn zatrucia. Od początku tego roku w powiecie olkuskim doszło do 31 zachorowań na bakteryjne zatrucia pokarmowe, 9 przypadków biegunek o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu oraz tyle samo zachorowań na salmonellozy. Wszystkie osoby, u których stwierdzono salmonellę trafiły do szpitala.

Niestety, powiat olkuski zajmuje mało chlubne drugie miejsce w Małopolsce pod względem ilości zachorowań na salmonellozy. Jak wynika z raportu "Stan Sanitarny Małopolski w 2010 roku" sporządzonego przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną, przez cały ub. roku na terenie województwa zanotowano 717 przypadków salmonellozy, co oznacza 21,7 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Dla powiatu olkuskiego ten wskaźnik wynosi 34,4 zachorowania. Więcej, bo 42 wystąpiły tylko w powiecie miechowskim. W porównaniu z 2009 rokiem największy wzrost zachorowań zanotowano właśnie w powiatach miechowskim i olkuskim. Autorzy raportu uważają, że tak wysokie wskaźniki można tłumaczyć częstszym występowaniem na tych terenach salmonellozy wśród zwierząt i domowego ptactwa.

Ale nie tylko salmonella może być groźna dla naszego zdrowia. Od początku tego roku do olkuskiego sanepidu zgłoszono 96 przypadków zachorowań na wirusowe oraz inne zakażenia jelitowe, a także 23 przypadki zachorowań na inne bakteryjne zakażenia jelitowe. - Jak wynika z rozmów z chorymi lub ich rodziną, nadal najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami, szczególnie w przypadkach bakteryjnych zatruć pokarmowych i salmonellozach, było nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania posiłków, nieznajomość zasad przechowywania żywności i jej ochrony przed zanieczyszczeniem mikrobiologicznym. Często można było stwierdzić popełnianie błędów żywieniowych, zwłaszcza w żywieniu osób starszych i małych dzieci. Niebagatelną rolę odgrywały również braki w przestrzeganiu podstawowych zasadach higieny osobistej, szczególnie mycia rąk - przyznaje Małgorzata Stańczak, rzecznik prasowy olkuskiej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Zatem swoje zdrowie mamy w swoich rękach. Nie zawsze czystych.

Przez cały ubiegły rok w Małopolsce doszło do 39 zbiorowych zatruć i zakażeń pokarmowych, w wyniku, których chorowało 710 osób, z czego 124 trafiły do szpitala. Do największej ilości zatruć doszło w obiektach żywienia zbiorowego. Stwierdzono tam 26 zbiorowych zatruć. Najwięcej, bo aż siedem takich zatruć miało miejsce w szpitalach, pięć w restauracjach i lokalach gastronomicznych, a pojedyncze w domach wczasowych, sanatoriach, przedszkolach i domach pomocy społecznej. Największa epidemia obejmująca 185 osób wystąpiła w Zakładach Tytoniowych w Krakowie, gdzie zachorowanie, zwane popularnie grypą jelitową wywołały norowirusy. W mieszkaniach prywatnych wystąpiło 13 zbiorowych zatruć obejmujących 56 chorych.
W ub. roku w Małopolsce odnotowano 436 przypadków bakteryjnych zakażeń jelitowych, czyli o ponad 30 proc. więcej, niż w 2009 roku. Niepokojący jest wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. Przez cały ub. roku w Małopolsce zanotowano 2497 takich przypadków, czyli ponad 30 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego roku. "Jak wykazały przeprowadzone dochodzenia epidemiologiczne za wystąpienie ognisk salmonellozy najczęściej odpowiedzialne były potrawy z dodatkiem jaj (7 na 10 ognisk salmonellozy) (...). Tradycyjnie czynnikami przyczyniającymi się do występowania ognisk wirusowych było używanie surowców nieznanego pochodzenia, nieprawidłowa obróbka termiczna potraw, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania posiłków, nieprawidłowe przechowywanie żywności, oraz nieznajomość zasad zdrowego i bezpiecznego żywienia." - piszą autorzy raportu.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski