Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta nawet za kilka miesięcy

Redakcja
Najdłużej czeka się w kolejce do okulisty, diabetologa i neurologa FOT. HALINA GAJDA
Najdłużej czeka się w kolejce do okulisty, diabetologa i neurologa FOT. HALINA GAJDA
- Kiedyś to pod okienkiem były całe dyskusje, kto i do kogo chce się zarejestrować, dzisiaj chorzy wybierają lekarza, do którego jest po prostu szybciej - opowiada zapytana przez nas pacjentka.

Najdłużej czeka się w kolejce do okulisty, diabetologa i neurologa FOT. HALINA GAJDA

GORLICE. W przyszpitalnej przychodni najdłuższe kolejki są do neurologa. Do alergologa, laryngologa można zapisać się jeszcze w tym roku.

Nie wszędzie jest tak trudno, bowiem w szesnastu spośród wszystkich niemal trzydziestu przyszpitalnych przychodni można zapisać się na konsultację jeszcze w tym roku - na przykład do poradni alergologicznej czy laryngologicznej. To samo z ginekologią. Czy będzie lepiej? Marian Świerz, dyrektor szpitala, negocjuje kontrakt z NFZ na przyszły rok.

- Wiemy już, że będzie na podobnym co w tym roku poziomie. Mam nadzieję go podpisać do końca listopada. Zmian wielkich nie będzie, jedyne, za to dosyć zasadnicze dotyczą zasad kontraktowania procedur medycznych - mówi.

Temat kontraktowania służby zdrowia był jednym z głównych podczas ostatniego konwentu starostów. Wszystko kręciło się wokół pieniędzy. Kontrakt na przyszły rok ma być na podobnym poziomie co obecny, ale przyszłość nie maluje się już tak optymistycznie.

- Od 2015 roku zapowiadane jest kontraktowanie usług medycznych na pięć lat, a punktem odniesienia mają być kontrakty właśnie n a 2014 rok. Co więcej, są wielkie dysproporcje pomiędzy poszczególnymi województwami. Kwoty na zdrowie przelicza się według wskaźnika określanego jako gęstość środków NFZ na dziesięć tysięcy mieszkańców. Okazało się, że w Małopolsce jest to o kilka milionów złotych mniej niż na przykład w województwie świętokrzyskim czy podlaskim - relacjonuje Karol Górski, wicestarosta gorlicki, uczestnik spotkania.

Podczas konwentu wypracowane zostało wspólne stanowisko. - Będzie podstawą do apelu do ministra zdrowia i NFZ o zwiększenie o pięć procent kontraktu dla szpitali powiatowych, aby zniwelować niekorzystne dla Małopolski dysproporcje - mówił po spotkaniu.

Co z tego będzie - na razie nie wiadomo. Nie powinniśmy jednak mieć żadnych wyrzutów w walce o większe pieniądze. Przecież gorlicki szpital jest jedną z czternastu akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia lecznic w Małopolsce. By dostać tenże certyfikat, trzeba spełnić ponad dwieście kryteriów jakościowych. Do tej pory w Polsce certyfikaty akredytacyjne uzyskało niewiele ponad sto trzydzieści szpitali.

Halina Gajda

PAMIĘTAJMY O TERMINACH WIZYTY

Rozmowa z Barbarą Rzącą-Kuśnierz, kierownikiem przychodni

- Do których poradni są dzisiaj najdłuższe kolejki?

- Przychodnia ma cztery newralgiczne punkty. To poradnie neurologiczna, diabetologiczna, okulistyczna i kardiologiczna. Do wszystkich zapisujemy na wizyty w przyszłym roku.

- Może lepiej szukać innych przychodni?

- Jeżeli ktoś tutaj rozpoczął leczenie u lekarza w przyszpitalnej przychodni, to korzystne dla niego byłoby kontynuowanie tego leczenia.

- Nie ma szans na**wcześniejsze przyjęcie?**

- Pacjenci ze wskazaniami do leczenia w trybie pilnym są oczywiście przyjmowani poza kolejnością.

- O**czym powinniśmy pamiętać?**

- Przede wszystkim o terminie wizyty. Może zabrzmi to dziwnie, ale zdarza się, że zapominamy o tym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski