Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty Krzyż Zasługi dla Wiesławy Borczyk

Redakcja
ZDJĘCIE: ARCH. KANCELARII PREZYDENTA RP
ZDJĘCIE: ARCH. KANCELARII PREZYDENTA RP
WARSZAWA-NOWY SĄCZ. Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW Wiesława Borczyk odebrała w poniedziałek w pałacu prezydenckim Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz rozwoju ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce. Takie samo odznaczenie otrzymała Krystyna Lewkowicz, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW.

ZDJĘCIE: ARCH. KANCELARII PREZYDENTA RP

Sądeczanka Wiesława Borczyk, z zawodu prawnik, utworzyła przed siedmioma laty Uniwersytet w Nowym Sączu. Powołała też do życia Federację UTW. Od lat z zaangażowaniem działa na rzecz seniorów, dbając o wysoką jakość Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odznaczenie wręczył jej Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta.

Podkreślił, że UTW to inicjatywa kobiet począwszy od prof. Haliny Szwarz, która powołała pierwszy taki uniwersytet 36 lat temu w Warszawie.

Obie odznaczone panie poszły dalej podejmując wspólne inicjatywy na rzecz środowiska UTW. Michałowski zaznaczył również, że odznaczenia dla działaczek to początek większego procesu wspierania uniwersytetów dla seniorów przez urząd prezydencki. Ważnym krokiem jest patronat, którym Anna Komorowska, pierwsza dama RP, objęła rok 2012, który ogłoszono Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

To inicjatywa obu odznaczonych w poniedziałek pań.

- Mamy nadzieję, że dzięki temu problemy emerytów i osób starszych, żyjących z poczuciem wykluczenia, zostaną dostrzeżone. Liczymy, że do narodowego systemu edukacji uda się włączyć seniorów, bo taka jest specyfika współczesnych społeczeństw. Działalność UTW jest koniecznością naszych czasów - mówi Wiesława Borczyk. Jej zasługa to nie tylko powołanie Ogólnopolskiej Federacji UTW, ale także wprowadzenie tematyki związanej z tym środowiskiem na Forum Ekonomiczne organizowane co roku w Krynicy-Zdroju jako Forum Trzeciego Wieku o randze międzynarodowej konferencji dotyczącej problemów demograficznych.

Teraz organizacje UTW przygotowują się do roku 2012, chcą m.in. pokazać, że grupa osób starszych ma w Europie Wschod niej trudniejsze warunki do życia, niż na Zachodzie, chcą również pokazać sposoby wyjścia z tej trudnej sytuacji.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Europie powstał w 1973 r. we Francji. Pierwszy polski UTW założony w 1975 r. w Warszawie. Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy. Najliczniejszą grupą może się poszczycić UTW z Krakowa, w którym liczba słuchaczy wynosi ponad 1800. Sądecki Uniwersytet Trzeciego wieku powstał w 2004 r. i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie z różnej formy zajęć korzysta około 400 osób.

MONIKA KOWALCZYK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski