Cztery wygrane Iskry

ART
KOLARSTWO GÓRSKIE. 219 zawodników wystartowało w drugiej eliminacji tegorocznego Pucharu Szlaku Solnego w Spytkowicach koło Rabki. Z miejsc na podium cieszyli się kolarze Iskry Głogoczów i Lubonia Skomielna Biała.

Pętla wokół stoku narciarskiego liczyła 3,7 km, a po opadach deszczu namoknięta nawierzchnia - niemal cała trasa wiodła przez las - jeszcze bardziej utrudniła zadanie.

W wyścigu elity zwyciężył Tomasz Sikora (Iskra Głogoczów). Triumfator cyklu sprzed roku wygrał w tym sezonie po raz pierwszy (na inaugurację był 2., za kolarzem z Rosji), wyprzedzając o 23 sekundy Podhalanina Alberta Głowę (jmp.race). Reszta zawodników była daleko z tyłu, a podium uzupełnił inny kolarz z Małopolski, Szymon Biel (Sokół Kęty). Sikora jest liderem cyklu po dwóch rundach.

W głogoczowskiej Iskrze cieszono się w sumie z czterech zwycięstw. W rywalizacji młodziczek po raz drugi w tym roku najszybsza okazała się Weronika Leńczowska, natomiast w III grupie weteranów triumfował Zbigniew Zwoliński (także ma komplet punktów). Z kolei w wyścigu 7-latków (dzieci ścigały się na dużo krótszej i łatwiejszej trasie) zwyciężyła Maria Nowak. Ponadto 2. miejsce zajęli: Stanisław Nowak wśród młodzików i Aleksandra Ziaja w gronie żaków (11-12 lat).

Luboń Skomielna Biała po raz kolejny miał wielu medalistów, tym razem najwięcej w całej stawce. Dwie zawodniczki cieszyć się mogły ze zwycięstwa: w gronie juniorek młodszych triumfowała Kaja Karkula, a wśród juniorek - Agnieszka Bal. Wśród kobiet (kategoria open) druga była Stefania Staszel (przegrała z Sabiną Zamroźniak z MTB Silesia Rybnik). Ponadto 3. miejsce w grupie masters III zajął Józef Rabski, a taki sam wynik uzyskali: w juniorach młodszych Bartosz Dziadkowiec (był najlepszy z Małopolan) i w młodzikach Maciej Biedrończyk. Wśród dzieci 2. w gronie 11-12-latków (żaki) był Łukasz Marszałek, a 3. Sabina Wierzycka, zaś wśród 7-latek trzecią lokatę wywalczyła Maja Karkula.

Kolejna eliminacja jednego z najpopularniejszych w Polsce cyklów w kolarstwie górskim odbędzie się 30 czerwca w Skomielnej Białej. Będą to równocześnie mistrzostwa Małopolski, a dla juniorów młodszych także jedna z eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Patronem medialnym Pucharu Szlaku Solnego jest "Dziennik Polski".