Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych

MACIEJ HOŁUJ
Piotr Gofroń: Podjęliśmy trudną decyzję o niedopłacaniu do turnusów rehabilitacyjnych. FOT. MACIEJ HOŁUJ
Piotr Gofroń: Podjęliśmy trudną decyzję o niedopłacaniu do turnusów rehabilitacyjnych. FOT. MACIEJ HOŁUJ
POWIAT. Osoby niepełnosprawne z powiatu myślenickiego nie otrzymają w tym roku dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych.

Piotr Gofroń: Podjęliśmy trudną decyzję o niedopłacaniu do turnusów rehabilitacyjnych. FOT. MACIEJ HOŁUJ

Mniej będzie także środków na likwidację barier architektonicznych. Wszystko za sprawą zmniejszonych dotacji z PFRON. - Otrzymaliśmy w tym roku o 639.888 złotych mniej w stosunku do roku ubiegłego - mówi Piotr Gofroń, dyrektor działającego przy starostwie myślenickim Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Doliczając do powyższej kwoty dotację jaką PFRON obciął Powiatowemu Urzędowi Pracy ostateczna suma środków, których nie otrzyma w tym roku powiat wynosi 781.988 złotych.

W związku ze zmniejszeniem kwot dotacji zarząd powiatu został zmuszony do dokonania analizy aktualnej sytuacji i do podjęcia decyzji w jakich zakresach działalności PCPR-u mają nastąpić cięcia. - Nie będzie w tym roku dopłat do turnusów rehabilitacyjnych - mówi Piotr Gofroń. - Jeśli w obliczu szczupłości środków musimy z czegoś zrezygnować na korzyść czegoś innego, to lepiej dofinansować potrzeby w zakresie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Brutalna prawda jest taka, że bez turnusu rehabilitacyjnego da się żyć, natomiast bez protezy czy sprzętu niejednokrotnie umożliwiającego funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej - nie.

Słowa dyrektora PCPR potwierdza Paweł Karniowski, wiceprzewodniczący Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. - Gdyby środki przekazane powiatowi z PFRON miały taką wielkość jak rok temu, można by było zrealizować wszystkie zadania. W tej sytuacji musimy jednak dzielić.

Ci, którzy składają wnioski o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych w PCPR odchodzą z kwitkiem. - Do wczoraj otrzymaliśmy 209 wniosków o dofinansowanie turnusów, może wpłynąć ich jeszcze około stu - mówi Anna Kiszka z myślenickiego PCPR-u. - Niestety musimy odmawiać.

Przed rokiem myślenicki PCPR dofinansował 226 wniosków na kwotę 254 tys. złotych.

Pieniędzy zabraknie także na pełne dofinansowanie likwidacji barier. - Otrzymaliśmy na ten cel 450 tys. złotych, mniej o 280 tysięcy, niż przed rokiem - mówi Piotr Gofroń.

Tylko w tym roku w myślenickim PCPR oczekuje na rozpatrzenie i dofinansowanie 129 wniosków dotyczących dofinansowania likwidacji barier, w tym 22 architektonicznych, a to dopiero koniec pierwszego kwartału.

- Musimy tak dzielić kwotę, aby wszyscy wnioskodawcy otrzymali dofinansowanie, oczywiście będzie ono relatywnie mniejsze. Być może PFRON doda nam środków w ciągu roku, ale nie mamy żadnej pewności, że tak będzie, poza tym dobrze by było, aby środki te spłynęły do nas w odpowiedniej porze roku, nie zaś pod jego koniec. Chodzi o to, abyśmy mogli je rozsądnie wykorzystać.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski