Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowy aparat i nowa pracownia RTG

MACIEJ HOŁUJ
Lecznica ogłosiła właśnie drugi przetarg na modernizację pracowni RTG. Drugi, bowiem pierwszy nie przyniósł rozstrzygnięć i został unieważniony.

POWIAT. W myślenickim szpitalu pracuje zdezelowany aparat RTG. Liczy sobie 20 lat. Konieczny jest nowy. Miesięcznie szpital wykonuje 4 tys. zdjęć rentgenowskich.

- Do przetargu zgłosiła się tylko jednak firma, poza tym przedstawiła ofertę znacznie przewyższająca kwotę jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na realizację zadania, dlatego przetarg został unieważniony - mówi dyrektor myślenickiego SP ZOZ Adam Styczeń.

Obecny stan pracowni nie jest najgorszy. Ale stan stan techniczny samego aparatu RTG - zły. Gdy w aparacie awarii uległa lampa przez okres miesiąca szpital musiał korzystać z usług rentgenowskich jednego z myślenickich NZOZ-ów , co pochłonęło sporo pieniędzy. Koszty ponoszone przez szpital to nie tylko sama usługa, to także dowóz pacjentów na miejsce jej wykonania oraz zapłata za dyżury nocne.

- Jeszcze tym razem udało nam się naprawić stary aparat i wykonać wszystkie niezbędne do jego funkcjonowania testy, w chwili obecnej pracownia przyjmuje pacjentów bez przeszkód - mówi Adam Styczeń. Przy tej liczbie zdjęć jakie wykonywane są w myślenickim szpitalu, a jest ich cztery tysiące w ciągu miesiąca, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w każdej chwili aparat może ulec kolejnej awarii i trzeba będzie ponownie korzystać z odpłatnych usług NZOZ-u. - Nie ma innej drogi wyjścia z tej niekorzystnej sytuacji, jak modernizacja pracowni i zakup nowego aparatu - mówi dyrektor.

Co się stanie, jeśli i drugi przetarg nie przyniesie efektu? - Ogłosimy następny, a potem następny, aż do skutku - twierdzi Adam Styczeń.

Cena samego aparatu to przedział pomiędzy 320, a 350 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty remontu pomieszczenia. Zostanie ono zmodernizowane od wykładzin po sam sufit. - W warunkach przetargu istnieje zapis, że 200 tysięcy złotych szpital zapłaci gotówką, jednorazowo zaś pozostałą cześć w miesięcznych ratach przez okres dwóch lat - mówi Adam Styczeń. - Pomoc finansową zadeklarowała także Gmina Myślenice.

- Obecnie mówimy o zakupie aparatu i jego adaptacji. Szpital służy ludziom potrzebującym pomocy i chcemy, aby ich należycie diagnozować. Dla powiatu najważniejszą inwestycją szpitalną jest jednak na chwilę obecną remont bloku operacyjnego - mówi wicestarosta Tomasz Suś.

Zapytaliśmy pacjentów myś-lenickiego szpitala korzystających z pracowni RTG o opinie na temat przychodni.

- Samo pomieszczenie nie jest najgorsze, ale aparat nadaje się chyba do wymiany - usłyszeliśmy od pana Antoniego, który doznał złamania palca i musiał skorzystać z usług poradni.

Adam Styczeń niecierpliwie czeka więc na rozstrzygnięcie przetargu. - Kiedy tylko będziemy wiedzieć jaka firma i za ile wykona remont, ruszamy ostro z pracami. Myślę, że w ciągu ośmiu tygodni będziemy w stanie je zakończyć.

Remont nie będzie powodem do przerwania pracy poradni. Lokal zostanie podzielony na dwie części. Kiedy remontowi poddawana będzie jedna jego połowa w drugiej przyjmowani będą pacjenci.

- Przyniesie to zapewne pewne niedogodności, ale będą one miały charakter przejściowy - obiecuje Adam Styczeń.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski