Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo: to potrzeba, czy gigantomania?

Redakcja
Tzw. wariant społeczny zakłada ruch okrężny w oparciu o dwa mostki. FOT. ARCHIWUM PRYWATNE
Tzw. wariant społeczny zakłada ruch okrężny w oparciu o dwa mostki. FOT. ARCHIWUM PRYWATNE
Temat ronda został przywołany na ostatniej sesji Rady Powiatu za sprawą wcześniejszej interpelacji radnego Zbigniewa Papierza. Dyskusja dotyczyła tzw. wariantu społecznego, który optuje za odstąpieniem budowy ronda, a zmianą organizacji ruchu z wykorzystaniem dwóch mostków na Bysince (przy strażnicy i poniżej, na wysokości ul. Mickiewicza) dla stworzenia ruchu okrężnego.

Tzw. wariant społeczny zakłada ruch okrężny w oparciu o dwa mostki. FOT. ARCHIWUM PRYWATNE

MYŚLENICE. Starosta nie zgadza się na rozładowanie ruchu na feralnym skrzyżowaniu obok strażnicy przy pomocy wprowadzenia tzw. wariantu społecznego.

Propozycja znalazła się w rezolucji z 2009 r do starosty myślenickiego i burmistrza Myślenic przez przedstawicieli Izby Gospodarczej Ziemi Myślenickiej oraz uczestników zebrania jakie odbyło się w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu w grudniu tamtego roku. Argumentowano, że przeciw budowie ronda, która w sposób negatywny ingerować będzie w historyczny układ urbanistyczny, że mostki o zwiększonej nośności spowodują, iż zwiększy się ruchu ciężkich samochodów oraz, że budowa ronda spowoduje duże utrudnienia komunikacyjne. Ponadto przebudowane skrzyżowanie ma się znajdować wyżej niż obecne. Te argumenty, zdaniem radnego, przemawiają za rezygnacją z ronda, i za realizacją taniego wariantu społecznego. Odmienne zdanie na temat wariantu społecznego ma dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Jerzy Grabowski. Uważa on, że to rozwiązanie w tym miejscu nie załatwi sprawy.

Nie można pominąć, że powiatowi zostało już przyznane dofinansowanie na budowę ronda w kwocie 3,5 mln zł (do tego 1,5 mln zł powiat zabezpieczył na to zadanie w tegorocznym budżecie. Radny pytał więc, czy nie lepiej wykorzystać te środki w inny sposób, np. na przebudowę mostku oraz zmianę profili skrętów, ale nawet gdyby nie było to możliwe uznał, że warto zaryzykować utratę dofinansowania na coś co nazwał "niepotrzebną gigantomanią". Na przykład dlatego, że rondo na zawsze przekreśli szansę budowy deptaka wiodącego z Rynku na Zarabie ulicą Niepodległości. - Żeby nie zniszczyć tego co jest dobre i można wykorzystać dla celów turystycznych - apelował - Ta droga powinna być piesza. Zaczyna się od kościoła w Rynku, dalej wiedzie ulicą Kościuszki, gdzie kolejno "odradzają" się kamienice, a jeszcze dalej po drodze jest basen i stary kościółek.

Starosta Józef Tomal przypomniał, że tylko jedna osoba odwołała się od wydanej przez niego decyzji pozwolenia na budowę. U wojewody rozpatrywane jest to odwołanie. Wanda Trojan z biura prasowego wojewody powiedziała nam, że trwa oczekiwanie na dostarczenie dodatkowych dokumentów o uzupełnienie których zwrócono się do powiatu. Jak stwierdził dalej starosta konkluzja jest taka, że pozostali nie są przeciwni rondu. Odrzucił też zaproponowany przez radnego Papierza kompromis, aby do czasu aż ruszy budowa wypróbować wariant społeczny. - Za chwilę ogłaszany będzie przetarg - mówił starosta - Nie widzę możliwości dostąpienia od budowy.

Katarzyna Hołuj

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski