Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi zobaczyli film

MAGDALENA UCHTO
Po projekcji filmu ks. Jarosław Cielecki był proszony o autografy FOT. MAGDALENA UCHTO
Po projekcji filmu ks. Jarosław Cielecki był proszony o autografy FOT. MAGDALENA UCHTO
Z mieszkańcami spotkał się jego reżyser, ksiądz prałat Jarosław Cielecki, dyrektor Watykańskiego Serwisu Informacyjnego. Polska premiera filmu jest planowana 4 listopada w Krakowie. Przedpremierowy pokaz filmu "Wikary ks. Wojtyła w Niegowici" odbył się w miniony piątek w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Po projekcji filmu ks. Jarosław Cielecki był proszony o autografy FOT. MAGDALENA UCHTO

WYDARZENIE. W miechowskiej parafii, jeszcze przed premierą w Krakowie, pokazano obraz o początkach kapłaństwa Jana Pawła II

- Podczas mojego pobytu w Rzymie ksiądz Jarosław Cielecki zaproponował mi, abym zagrał główną rolę w filmie. Jednak ze względu na liczne obowiązki, odmówiłem. Ale obiecał mi wtedy, że prapremierę w Polsce zrobi w Kielcach - mówi ks. Grzegorz Kaliszewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Ks. prałat Jarosław Cielecki dodaje, że film o wikarym w Niegowici pokazał w Kielcach również dlatego, iż często jest zapraszany do diecezji kieleckiej, by wygłosić tu rekolekcje. - Chyba w Krakowie mi przebaczą, że przedpremierowy pokaz zrobiłem w Kielcach i w Miechowie. Ale film będzie promował Kraków - zapewniał w rozmowie z "Dziennikiem Polskim".

Ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie, był obecny na projekcji filmu w Kielcach. Poprosił wówczas ks. Cieleckiego o możliwość wyemitowania go w Miechowie. Tym sposobem film właśnie tu trafił przed krakowską premierą.

- Wiemy, jakim Karol Wojtyła był biskupem, papieżem. Zależało mi, by pokazać jakim był kapłanem. Bo pierwsza parafia dla każdego księdza jest ważna - mówi ks. Cielecki. Miechowian oglądających film wzruszyła 87-letnia Eleonora Mardosz, która była świadkiem posługi ks. Wojtyły w Niegowici. To ona prowadzi widzów po kolejnych miejscach - od Krakowa, z którego wyruszył do parafii w Niegowici, po domy parafian, plebanię, szkołę. - Swoje wspomnienia kończy przy grobie mojej mamy - mówi reżyser.

Ks. prałat Cielecki opowiadał miechowianom historie związane z powstaniem filmu. Podkreślił, że 16 października - 35 lat po wyborze Karola Wojtyły na papieża - przewodniczył modlitwie w Bazylice św. Piotra w Rzymie. - Położyłem kopię tego filmu na ołtarzu, mówiąc: "Ojcze Święty składam ją w tym miejscu, a ci, którzy zobaczą ten film, niech doświadczą twojej bliskości" - mówił. Film został przedstawiony podczas konferencji prasowej w auli Radia Watykańskiego, a także w Watykanie. 25 października został wyemitowany, po raz pierwszy w Polsce, w WSD w Kielcach, a 27 października dotarł do Miechowa, pierwszej parafii w kraju.

- Podczas oglądania pomyślałem sobie, że chciałbym - rozpoczynając pracę w tej parafii - abyśmy obrali Jana Pawła II za patrona naszej wspólnej drogi, wzajemnych relacji - mówił ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk.

W kinie "Gryf" w Miechowie film spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. - Warto było tu przyjść. Cieszę się, że w Miechowie mogliśmy zobaczyć film o księdzu Wojtyle, zanim zostanie on pokazany w Krakowie - mówi pani Teresa.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski