Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid: Dziewięć osób może stracić pracę

MAGDALENA UCHTO
- Podczas narady inspektorów powiatowych okazało się, że jest koncepcja, by od przyszłego roku pozostało tylko laboratorium główne w Krakowie oraz dwie filie - w Tarnowie i Wadowicach - mówi Zbigniew Kwiatkowski, kierownik oddziału laboratoryjnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miechowie.

MIECHÓW. Pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miechowie są zaniepokojeni informacjami o planowanej likwidacji laboratorium.

Gdyby doszło do takiej sytuacji, w miechowskiej stacji pracę może stracić aż dziewięć osób. Dariusz Krycha, szef Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników PSSE w Miechowie, zwraca uwagę, że trudno będzie im znaleźć zatrudnienie.

Fatalna atmosfera

- Pracuję tu od 30 lat. Ale teraz atmosfera jest fatalna, bo przychodząc do pracy nikt nie ma pewności czy nie zostanie zwolniony - mówi Zbigniew Kwiatkowski.

Rozmówcy "Dziennika Polskiego" uważają, że od kilku lat, zwykle w połowie roku, zaczyna się zamieszanie wokół sanepidu. Podkreślają, że odkąd wprowadzono tzw. budżet zadaniowy nie obyło się bez cięć etatów.

Zaznaczają, że koncepcja zmian organizacyjnych jest pomysłem wojewody. - Żadne zarządzenie nie zostało wydane. Podobna sytuacja była w województwie podkarpackim, gdzie tamtejszy wojewoda miał podobne plany. Jednak po interwencji senator Janiny Sagatowskiej, Ministerstwo Zdrowia przekazało marszałkowi Senatu wyjaśnienia, z których wynika, że wszelkie zmiany dotyczące wykazu stacji i ich laboratoriów ujętych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2010 roku nie są możliwe bez zmiany tego aktu prawnego - podkreśla Dariusz Krycha.

Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego, pytany z jakiego powodu planowana jest likwidacji laboratoriów i czy może być prowadzona wbrew ministerialnemu rozporządzeniu, odpowiada:

- Wojewoda małopolski nie podejmuje decyzji o likwidacji stacji sanitarno-epidemiologicznych. Dążymy do reorganizacji struktury sanepidów oraz racjonalizacji wydatków sanepidu w województwie. Natomiast w gestii kierowników poszczególnych jednostek leży to, w jaki sposób - i czy w ogóle - są w stanie dostosować się do wyznaczonych standardów.

Zbigniew Kwiatkowski obawia się, że zmniejszenie budżetu może wymusić likwidację laboratorium. Jan Brodowski podkreśla, że reorganizacja struktury i racjonalizacja wydatków została poprzedzona szczegółową analizą (na podstawie danych dostarczonych przez inspekcję) wykonywanych przez sanepidy zadań (ich liczby, pracochłonności, kosztów, chłonności rynku). Na tej podstawie opracowano plan budżetowy dla każdej ze stacji. - Jest on opracowywany na rok, trudno mi więc wypowiadać się na temat roku przyszłego - zaznacza.

Zbigniew Kwiatkowski wskazuje na liczby. O ile w 2012 roku budżet miechowskiej stacji sięgał 1 mln 314 tys. zł, w 2013 - już 1 mln 138 tys., o tyle projekt na przyszły rok przewiduje tylko 927 tys. zł. Biorąc pod uwagę wydatki na etaty różnica między tym, a przyszłym rokiem wyniesie 245 tys. złotych. To oznacza, że zabraknie pieniędzy na 7,5 etatu.

- Z takim projektem wystąpił Wojewódzki Inspektor Sanitarny i zadał pytanie, czy stacja w ramach tego budżetu będzie wykonywać badania. Laboratorium nasze liczy 7,5 etatu (9 osób). Odpowiedź nasuwa się sama - kto miałby to wykonywać? - pyta Zbigniew Kwiatkowski.

Obsługują Proszowice i Olkusz

Zwraca uwagę, że miechowskie laboratorium jest akredytowane. Wykonywane są tu badania mikrobiologiczne materiału ludzkiego, wody pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz badania środowiskowe.
Warto zauważyć, że w tym ostatnim przypadku laboratorium obsługuje nie tylko powiat miechowski, ale także proszowicki i olkuski. Natomiast badania wody i materiału ludzkiego wykonywane są dla dwóch powiatów - miechowskiego i olkuskiego.

Jak dowiedzieliśmy się w WSSE, w Małopolsce funkcjonuje 11 powiatowych laboratoriów(w Brzesku tylko do października) i jedno wojewódzkie. Na razie żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Dziś planowane są rozmowy wojewódzkiego inspektora sanitarnego z powiatowymi, a 24 września ma się z nimi spotkać wojewoda.

badania w liczbach

Badania nieodpłatne

b 2012 rok - 6904, w tym: badania wody - 4812, w materiale biologicznym - 1834, w środowisku pracy - 256

b I półrocze 2013 - 4778, w tym: badania wody - 2970, w materiale biologicznym - 1780, w środowisku pracy - 28

Badania usługowe

b 2012 - 12 613, w tym: w wodzie: 4926, w materiale biologicznym - 4594, w środowisku pracy - 3093

b I półrocze 2013 - 7822, w tym: w wodzie - 2130, w materiale biologicznym - 4573, w środowisku pracy - 1119

Magdalena Uchto

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski