Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na telemedycynę

MAGDALENA UCHTO
Dla miechowian planowane są m.in. konsultacje lekarskie i usługi tele-EKG. To za sprawą projektu "Adapt2DC", czyli adaptacja do zmian demograficznych. Nasz region trafił na listę najbardziej starzejących się powiatów.

ZDROWIE. Grupa starszych pacjenów z powiatu miechowskiego będzie mogła skorzystać z usług dla wyludniających się regionów.

Według danych Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju obszar północnej i zachodniej Małopolski to najstarsza część województwa. W 2005 roku ponad połowa mieszkańców tych terenów przekroczyła 36 lat, a do 2020 roku większość populacji stanowić mają osoby powyżej 39 lat. Zmiany demograficzne najbardziej uderzają w powiaty miechowski, chrzanowski i olkuski.

Pod lupą wzięto też wskaźnik warunków życia. Sprawdzano m.in. liczbę Uniwersytetów III Wieku, wskaźnik poziomu usług publicznych w stolicach powiatów, poziom życia w miastach, liczbę lekarzy na 10 tys. mieszkańców czy powierzchnię użytkową mieszkań na jednego mieszkańca. - Uzupełniliśmy listę o powiat proszowicki. Ale wśród powiatów dotkniętych zmianami demograficznymi wciąż przoduje powiat miechowski - mówi Alicja Boryczko z urzędu marszałkowskiego.

Katarzyna Opoczka, koordynator regionalny projektu, podkreśla, że zmiany demograficzne - starzenie się społeczeństwa oraz wyludnianie się miejscowości - są nieodwracalne, ale ich skutki można spowolnić. Partnerzy projektu "Adapt2DC" chcą wypracować innowacyjne rozwiązania umożliwiające dostosowanie zarządzania usługami publicznymi i infrastrukturą do zmian demograficznych w wyludniających się regionach Niemiec, Polski, Czech, Węgier, Włoch i Słowenii. Małopolska pilotuje te działania w obszarze opieki zdrowotnej i społecznej. I stawia na telemedycynę dla osób starszych.

100 pacjentów, w wieku powyżej 55 lat, z powiatów najbardziej narażonych na zmiany demograficzne będzie korzystało z usługi tele-EKG, konsultacji kardiologa i dietetyka. Typowane będą osoby z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca, omdleniami i zasłabnięciami. Otrzymają oni na miesiąc specjalny aparat. - Dzięki temu samodzielnie będą wykonywać zapisy EKG, a następnie wysyłać je do Szpitala Jana Pawła II w Krakowie. To pozwoli na kontakt z pacjentem 24 godziny na dobę - zaznacza Jerzy Haduch z Krakowskiego Specjalistycznego Szpitala Jana Pawła II w Krakowie. Osoby zainteresowane udziałem w badaniu mogą zapytać o szczegóły swojego lekarza pierwszego kontaktu lub kardiologa.

O PROJEKCIE

"Adapt2DC" jest realizowany w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Województwo małopolskie jest jednym z partnerów projektu. Urząd Marszałkowski w Krakowie, od marca do września tego roku, realizuje działanie pilotażowe "Usługi telemedyczne dla osób starszych jako sposób optymalizacji kosztów opieki zdrowotnej". Pierwsze warsztaty w ramach tego projektu odbyły się w Starostwie Powiatowym w Miechowie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Szpitala Jana Pawła II oraz miechowskiego szpitala i ośrodków zdrowia.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski