18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc szpitalowi?

Redakcja
W pracowni RTG jest nowoczesny sprzęt Fot. Magdalena Uchto
W pracowni RTG jest nowoczesny sprzęt Fot. Magdalena Uchto
Po modernizacji sali intensywnej opieki kardiologicznej oraz utworzeniu sali intensywnego nadzoru neurologicznego przyszedł czas na remont sali pooperacyjnej na oddziale chirurgii. Teraz pacjenci, którzy trafiają tu z nowoczesnego bloku operacyjnego widzą salę odpowiadającą współczesnym standardom. Sala godna XXI wieku

W pracowni RTG jest nowoczesny sprzęt Fot. Magdalena Uchto

INWESTYCJE. Mimo trudnej sytuacji finansowej i niewystarczającego kontraktu z NFZ, dyrekcja szpitala nie odpuszcza i stawia na remonty. Powiat, by ratować placówkę idzie do Trybunału.

- Na oddziale chirurgii sala pooperacyjna pamiętała czasy z okresu budowy szpitala. Ta, która jest obecnie została praktycznie zrobiona od nowa: położono odpowiednie wykładziny, zamontowano podwieszane sufity, zainstalowano potrzebny sprzęt - wylicza Jan Ostrowski, dyrektor Szpitala św. Anny w Miechowie.

Do remontu zobowiązał dyrekcję sanepid. Wygospodarowano więc pieniądze i własnym sumptem wykonano prace modernizacyjne. Na nowej sali są cztery łóżka, jest stanowisko dla dyżurujących pielęgniarek. Jednocześnie - na oddziale chirurgii - odnowiony został gabinet zabiegowy. Ta inwestycja również była istotna i także miał na nią oko sanepid.

Przebudowane zostały też pomieszczenia pracowni RTG. Teraz prześwietlenia są wykonywane nie tylko w odnowionych gabinetach, ale i na nowoczesnym sprzęcie. Na jego zakup szpital musiał zaciągnąć kredyt w wysokości 500 tys. zł. Poręczył go powiat miechowski.

Sprzęt: dostają lub biorą na kredyt

Dyr. Ostrowski zaznacza, że z jednej strony istotne są inwestycje remontowe, ale z drugiej wciąż trzeba dbać o zaplecze medyczne. Wymogi NFZ są coraz większe. Dzięki Rottary Club pozyskano dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego cztery specjalistyczne kardiomonitory, co zwiększa szanse bezpiecznego funkcjonowanie SOR-u. To jednak nie wszystko. Dyrekcja wystąpiła do powiatu z wnioskiem o zakup - również dla potrzeb tego oddziału - analizatora parametrów oraz dwóch respiratorów stacjonarnych. Koszt tego sprzętu to ok. 205 tys. zł.

Liczą na zyski z dzierżawy

Mimo iż szpital remontuje pomieszczenia we własnym zakresie, pozyskuje sprzęt lub kupuje go na kredyt, to i tak pieniędzy wciąż brakuje. Dyrekcja zastanawia się, jak zdobyć dodatkowe fundusze na działalność placówki, a jednocześnie zminimalizować koszty jej funkcjonowania. Tym razem stawia na dzierżawę. - Chcemy znaleźć firmę, która wyremontuje pomieszczenia po szatniach personelu i uruchomi tu działalność. To jest miejsce, które jeszcze pamięta czasy z okresu budowy szpitala - mówi dyrektor Jan Ostrowski. Na dzierżawę czekają pomieszczenia o powierzchni ponad 200 m kw. Rada Powiatu wyraziła już zgodę na tę formę gospodarowania majątkiem. Zastrzegła jednak, że w tym miejscu nie będzie mogła być prowadzona ani uciążliwa ani konkurencyjna dla szpitala działalność gospodarcza. Pomieszczenia zostaną wydzierżawione w drodze przetargu na 5 lat z możliwością przedłużenia tego terminu. - Gdyby się znalazł dzierżawca, wówczas zmniejszyłaby nam się powierzchnia do sprzątania, ale także opłaty za media nie byłyby już po naszej stronie - mówi dyr. Ostrowski.

Powiat idzie do Trybunału

Szpital wciąż jednak boryka się z nierozwiązanym do dziś sporem z firmą Dalkia Termika. Sprawa dotyczy budowy kotłowni i ciągnie się od lat. I wciąż nie wiadomo, kto powinien zapłacić spółce za wykonanie inwestycji. - Powinna być ona sfinansowana przez Skarb Państwa, bo kiedy była zlecona, szpital był jednostką budżetową - mówił, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, dyr. Ostrowski. Z nieoficjalnych informacji "Dziennika Polskiego" wynika jednak, że sąd wyłączył z postępowania Skarb Państwa. I prawdopodobnie dlatego radni powiatowi podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o orzeczenie niezgodności z Konstytucją RP. - To jest ostatnia szansa, by uratować sytuację finansową szpitala. Ale jeśli Trybunał orzeknie, że przejęcie długów Skarbu Państwa przez inną niż Skarb Państwa osobę prawną jest zgodne z przepisami Konstytucji - to ile nas to będzie kosztować? Ile nie zostało zapłacone za wniesiony kapitał, a ile wynoszą odsetki? - pytał radny Krzysztof Świerczek.
Dyr. Ostrowski stwierdził, że liczy, iż Trybunał przychyli się do wniosku powiatu i ostatecznie za inwestycję zapłaci Skarb Państwa. - Jeśli odrzuci, sprawa będzie w sądzie. Dziś nie możemy określić kwoty - stwierdził. I dodał, że przedstawiciele dyrekcji szpitala i powiatu są w trakcie rozmów ze spółką "Termika".

Do sprawy wrócimy.

Magdalena Uchto

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski