Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się bój o poradnię

Redakcja
Pacjenci mający problemy z sercem będą mogli leczyć się w Miechowie Fot. Andrzej Wiśniewski
Pacjenci mający problemy z sercem będą mogli leczyć się w Miechowie Fot. Andrzej Wiśniewski
Dyrekcja Szpitala św. Anny w Miechowie i - przede wszystkim - pacjenci mogą odetchnąć z ulgą. Aby dostać się do kardiologa, nie muszą już, np. z Miechowa albo Racławic, jeździć do Gołczy. Po półtoramiesięcznej walce Poradnia Kardiologiczna wróciła do budynku szpitala.

Pacjenci mający problemy z sercem będą mogli leczyć się w Miechowie Fot. Andrzej Wiśniewski

SŁUŻBA ZDROWIA. Teraz - w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - kardiolodzy będą przyjmować nie tylko w Gołczy, ale także w miechowskim szpitalu

Przypomnijmy, że początkowo - decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia - kontrakt na świadczenie usług kardiologicznych dla mieszkańców całego powiatu miechowskiego otrzymał Gminny Ośrodek Zdrowia w Gołczy. Ta informacja wprawiła w osłupienie pacjentów, którzy nie zostawiali suchej nitki na dyrekcji szpitala.

Jan Ostrowski, dyrektor Szpitala św. Anny w Miechowie, przyznaje, że ostatnie tygodnie były bardzo trudne. - Za każdym razem musieliśmy tłumaczyć zdenerwowanym pacjentom, że to nie my zamknęliśmy poradnię, tylko Fundusz, a właściwie system komputerowy nie przyznał nam kontraktu - podkreśla dyrektor. I rozpoczęła się burza. Pisma do NFZ-u wysyłali wszyscy: dyrekcja, przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści. Poseł Zbysław Owczarski interweniował nawet u minister zdrowia Ewy Kopacz.

Po ponad miesięcznym boju NFZ zaprosił szpital do rokowań. - I okazało się, że teraz znalazły się pieniądze. O ile przed styczniem chcieli nam przyznać 2250 punktów na pół roku, o tyle teraz dostaliśmy 8260 - i to na niecałe pięć miesięcy - mówi dyr. Ostrowski.

Informuje, że Poradnia Kardiologiczna w szpitalu już jest czynna. Lekarze przyjmują trzy razy w tygodniu: we wtorki po południu oraz w środy i czwartki do południa. Zgodnie z wytycznymi NFZ dotyczącymi liczby pacjentów przyjmowanych w ciągu godziny wynika, że dziennie specjalista może przyjąć 16 osób.

Dyrektor Jan Ostrowski nie ukrywa, że rozważana jest możliwość otwarcia poradni - nie tylko przez trzy, ale przez cztery dni w tygodniu. - Dysponujemy holterami, sprzętem do badań EGK i echo serca, bieżnią. Dlatego bardzo się cieszę, że odwołania przyniosły skutek i jest kontrakt - komentuje dyrektor.

Z uruchomienia poradni w Miechowie cieszy się również lek. med. Mirosław Dróżdż, kierownik ośrodka w Gołczy. - W całej tej sprawie jestem najszczęśliwszą osobą, bo mam nadzieję, że skończą się ataki na nas. Poza tym, myślę, że jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla pacjentów. Będą mieli możliwość wyboru poradni i oczywiście zniknie problem dojazdu. Nasza poradnia świadczy usługi kardiologiczne w bardzo szerokim zakresie, jest czynna sześć razy w tygodniu. W tej sytuacji nawet terminy oczekiwania na wizytę będą krótsze. Jeśli ktoś będzie wolał dostać się do kardiologa w Gołczy i tu w bardzo dobrych warunkach korzystać z naszych usług, ma taką możliwość. Ale na przykład pacjent, który mieszka w Miechowie albo ma łatwiejszy dojazd do miasta i tam chce się leczyć, będzie mógł iść do specjalisty w szpitalu - mówi lek. med. Mirosław Dróżdż.

Dodaje, że poradnia w Gołczy jest wyposażona w odpowiedni i nowoczesny sprzęt medyczny do badań echo serca, EKG, posiada również holtery - ciśnieniowy i EKG.

W Poradni Kardiologicznej w Miechowie przyjmuje trzech lekarzy: Andrzej Kolano, Krzysztof Rzeźnicki i Grzegorz Jędrzejewski. Natomiast w poradni w Gołczy jest zatrudnionych czterech specjalistów: Krzysztof Rzeźnicki, Wiesław Mochalski, Radosław Rychlak, Mirosław Dróżdż.
Dyrektor Ostrowski również jest przekonany, że funkcjonowanie dwóch Poradni Kardiologicznych - posiadających umowy z NFZ - w powiecie miechowskim jest dobrym rozwiązaniem. - To, że specjaliści będą przyjmować w ośrodku w niczym nie przeszkadza. Ale pod warunkiem, że w szpitalu, w którym działa oddział kardiologiczny jest też Poradnia Kardiologiczna - komentuje Jan Ostrowski.

MAGDALENA UCHTO

[email protected]

Gdzie będzie opieka całodobowa?

Jak udało nam się dowiedzieć, o świadczenie usług z zakresu opieki nocnej i świątecznej na terenie sześciu gmin powiatu miechowskiego ubiegają się trzy firmy. Ofertę złożyło Centrum Medyczne Top-Med w Miechowie, które obecnie prowadzi opiekę całodobową. Jednak o przejęcie tego zadania zabiega też Szpital św. Anny w Miechowie.

Ofertę złożył ponadto Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPC. Jak wynika z informacji zamieszczonych m.in. na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej, OPC od ubiegłego roku świadczy usługi z zakresu opieki nocnej i świątecznej w Krakowie oraz powiatach - krakowskim i proszowickim. Ale planuje uruchomić ambulatoria w kolejnych rejonach Małopolski, m.in. w Miechowie. Przedstawiciel tej firmy - do czasu rozstrzygnięcia konkursu - nie chce zdradzić miejsca, w którym zlokalizowany byłby Punkt Ambulatoryjny, ale zapewnia, że będzie on na terenie Miechowa. Na rozpatrzenie ofert i ogłoszenie wyników konkursu NFZ ma czas do 21 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski