Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka czy internet?

WOJ
Dr Magdalena Szpunar w miechowskiej bibliotece Fot: archiwum PiMBP
Dr Magdalena Szpunar w miechowskiej bibliotece Fot: archiwum PiMBP
CZYTELNICTWO. W miechowskiej książnicy odbyło się seminarium monotematyczne dla wszystkich bibliotekarzy powiatu. Głównym punktem był wykład "Internet zagrożeniem czy wsparciem dla czytelnictwa, w świetle badań empirycznych".

Dr Magdalena Szpunar w miechowskiej bibliotece Fot: archiwum PiMBP

Temat ten przybliżyła dr Magdalena Szpunar, adiunkt nauk humanistycznych w zakresie socjologii na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Autorka wykładu napisała ponad 80 artykułów z zakresu socjologii internetu, medioznawstwa i metodologii badań internetowych.

- Nowe nie wypiera poprzedniego. Zgodnie ze słowami Umberto Eco: pojawienie się nowego środka przekazu jakim jest internet, nie zabija poprzedniego środka przekazu, jakim jest tradycyjna książka - przekonywała bibliotekarzy.

Dowiodła również, że to właśnie internauci chętniej sięgają po literaturę tradycyjną, częściej czytają i uczestniczą w szeroko rozumianej kulturze.

- Jeśli internet zagraża książkom, to tylko tym, do których się "zagląda", czyli encyklopediom. Internet nie stanowi jednak zagrożenia dla książek, które się czyta, czyli dla literatury pięknej. Poza tym czytanie na monitorze męczy wzrok i jest niewygodne - stwierdziła prelegentka.

Z dotychczasowych badań wynika, że internauta sięga po książkę niemal dwa razy częściej niż osoby, które z tego medium nie korzystają w ogóle. 20 proc. internautów sięga w sieci po książki umieszczone w formie elektronicznej (w różnych formach), a połowa z nich deklaruje, że z tej formy udostępniania książek korzysta częściej niż kilka razy.

27 procent internautów deklarowało, iż poszukuje w sieci informacji o nowościach książkowych, opinii o książkach, recenzji, fragmentów, rekomendacji czy po prostu cen książek. 11 procent spośród tych osób podało, że robi to często. Czyli internet jest bardziej wsparciem, nowoczesną zachętą do słowa pisanego, niż zagrożeniem dla czytelnictwa.

Jednym z punktów spotkania bibliotekarzy było omówienie i analiza porównawcza danych statystycznych bibliotek publicznych powiatu miechowskiego za I półrocze 2009 i 2010 roku. Uczestnicy spotkania zapoznali się także ze zmianami haseł w Słowniku Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej. Zmiany w słownictwie są szczególnie ważne przy tworzeniu bazy elektronicznej księgozbioru każdej biblioteki. Analizy dokonała i o zmianach w słowniku poinformowała Agnieszka Jakubas-Szczepka z Działu Instrukcyjno-Metodycznego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski