Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O życiu decydują minuty

Redakcja
Jak powinno prawidłowo wyglądać sztuczne oddychania "usta - usta", pokaże za chwilę reprezentantka ZS nr 1Drużyny z 4 szkół średnich w komplecie Fot. Zbigniew Wojtiuk
Jak powinno prawidłowo wyglądać sztuczne oddychania "usta - usta", pokaże za chwilę reprezentantka ZS nr 1Drużyny z 4 szkół średnich w komplecie Fot. Zbigniew Wojtiuk
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, w wypadkach drogowych co 30 sekund ginie jeden człowiek. Ponad 40 procent wszystkich zabitych stanowią dzieci i młodzież. W Polsce ginie 10 osób na 100 wypadków, trzy razy więcej niż w innych krajach Europy. Te dane zostały wymienione podczas konferencji sprawozdawczej, podsumowującej realizację dwuletniego programu "Promocja i profilaktyka zachowań i działań w stanach zagrożenia zdrowia i życia wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu miechowskiego".

Jak powinno prawidłowo wyglądać sztuczne oddychania "usta - usta", pokaże za chwilę reprezentantka ZS nr 1Drużyny z 4 szkół średnich w komplecie Fot. Zbigniew Wojtiuk

MIECHÓW. Mniej ludzi by umierało, gdyby w porę i fachowo udzielono im pierwszej pomocy przedmedycznej

- Zabitych byłoby znacznie mniej gdyby w porę i fachowo udzielono I pomocy przedmedycznej - mówił dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu św. Anny w Miechowie, lek. med. Marian Tambor. To także uzasadniało celowość przedsięwzięcia zrealizowanego w II etapach (lata 2009 - 2010) przez miechowski szpital dla ponad 1200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dotację na realizację programu w wysokości 36 245 zł przekazało Starostwo Powiatowe.

Prezentację z realizacji programu w latach 2009/2010 przygotowała Joanna Regucka - specjalistka ds. szkoleń i promocji w szpitalu, "Stany zagrożenia życia" (podsumowanie) omówiła Janina Górkiewicz - oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Pogotowia Ratunkowego.

- O życiu w stanach zagrożenia decyduje 5 minut zwanych przez lekarzy i służby medyczne minutami "diamentowymi". Jeśli w tym czasie nie nastąpi przywrócenie krążenia, niedotleniony mózg zaczyna obumierać - informowała Janina Górkiewicz.

Jak być użytecznym w stanach zagrożenia zdrowia i życia, pokazał konkurs teoretyczny i praktyczny pn. "Pierwsza Pomoc", w którym uczestniczyły trzyosobowe drużyny ze szkół biorących udział w programie.

Wyniki konkursu ratownictwa (konkurs teoretyczny i praktyczny "PP"): 1. Zespół Szkół nr 2, 2. Liceum Ogólnokształcące, 3. ZS nr 1 (szkoły w Miechowie), 4. ZS w Książu Wielkim. Rozstrzygnięto też konkurs literacki i na baner - plakat pod hasłem "Chciałem pomóc ale nie umiałem - teraz już potrafię".

Konkurs literacki wygrała Aneta Grzegórzko (ZS nr 1), konkurs plastyczny na baner - plakat również ZS nr 1 (zespół uczennic: Aneta Grzegórzko, Katarzyna Krupa, Justyna Pieniężna, Izabela Wójcik). Starosta Mieczysław Bertek zapewnił, że takie prozdrowotne przedsięwzięcia z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej, będą kontynuowane.

Zbigniew Wojtiuk

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski