Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów inwestuje. Olkusz wychodzi z dołka.

Redakcja
Fot. Katarzyna Ponikowska
Fot. Katarzyna Ponikowska
Ewa Potocka, po osiemnastu latach rządzenia chrzanowskim szpitalem, przechodzi na emeryturę. Starostwo na początku marca ma rozstrzygnąć konkurs na nowego szefa placówki. Zmianę na bliźniaczym stanowisku przeszedł niedawno Nowy Szpital w Olkuszu. Od kilku tygodni rządzi w nim Ilona Mróz.

Fot. Katarzyna Ponikowska

SZPITALE. Placówka w Chrzanowie ma oddział kardiologii inwazyjnej. W Olkuszu wkrótce będą odbywały się zabiegi rekonstrukcji piersi.

Obie placówki cieszą się zaufaniem pacjentów. Z roku na rok inwestują coraz większe pieniądze w nowoczesny sprzęt i otwierają nowe oddziały. Chrzanów w tym roku uruchamia oddział psychiatrii pobytu dziennego. W Olkuszu lekarze przeprowadzają nowe operacje, np. wycięcia żołądka, węzłów chłonnych, czy trzustki. Nad pacjentami szpitala w Chrzanowie czuwa 139 lekarzy, w Olkuszu - 80. Jedyną bolączką, która wciąż martwi chorych, są długie kolejki do specjalistów.

Chrzanowski szpital powiatowy jest jedynym w Małopolsce zachodniej i nielicznym w kraju, który nie dość, że nie jest zadłużony, to regularnie inwestuje w kosztowny sprzęt. W ciągu ostatnich trzech lat powstał nowy blok operacyjny za 14 mln zł, estakada dojazdowa do SOR-u, lądowisko dla śmigłowców, a generalny remont przeszedł oddział ratunkowy. Pojawiły się także dwa tomografy komputerowe.

Nowe wyzwania

Przed chrzanowską placówką kolejne wyzwanie. Na początku marca władza w szpitalu przejdzie w nowe ręce. Wtedy bowiem starostwo rozstrzygnie konkurs na stanowisko dyrektora.

Po osiemnastu latach szefowania Ewa Potocka odchodzi na emeryturę. Nie żegna się jednak z lekarzami ani personelem. W niewielkim pokoiku na drugim piętrze lecznicy, będzie wykonywała badania okresowe pracownikom szpitala.

Zarząd zmienił się też w Nowym Szpitalu w Olkuszu. 17 grudnia 2012 r. szefem placówki została Ilona Mróz. Plany co do rozwoju szpitala ma ambitne. Jest to tym łatwiejsze, że poprzedni dyrektor - Krzysztof Bestwina, urzędujący na stanowisku od maja 2011 r. - wyprowadził szpital z finansowego dołka i zwiększył kontrakt z NFZ.

- W ciągu ostatnich trzech lat zaczęliśmy wykonywać operacje, których wcześniej u nas nie przeprowadzano - podkreśla Jarosław Kozera, ordynator oddziału chirurgicznego. - Na przykład całkowite wycięcie żołądka oraz węzłów chłonnych w leczeniu raka żołądka, wycięcie trzustki z powodu chorób nowotworowych, czy operacje oszczędzające w leczeniu raka gruczołu piersiowego - wylicza.

W najbliższym czasie ma zostać również rozszerzona liczba zabiegów wykonywanych techniką laparoskopową o operacje przepuklin przełykowych oraz przepuklin pachwinowych i brzusznych. Do końca roku na oddział trafi niezbędny sprzęt.

To jednak nie koniec. Ordynator ma bardzo ambitne plany. - Chciałbym wykonywać również zabiegi rekonstrukcyjne po wycięciu gruczołu piersiowego z powodu raka sutka. Odpowiedni sprzęt jest już na miejscu. Zabiegam o to, aby lekarze pojechali na szkolenia do Warszawy - mówi Kozera.

Dobrze ma się otwarty w 2010 r. oddział intensywnej opieki medycznej. W styczniu zostały kupione przyłóżkowe aparaty do hemofiltracji. - Teraz testujemy aparaty do pomiaru rzutu serca, które pozwolą na pełne badania - zwraca uwagę Ewa Łaskawiec, ordynator. Nowoczesny oddział często przyjmuje pacjentów spoza powiatu.

Jedną ze sztandarowych inwestycji olkuskiej placówki jest jednak budowany oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym, który zajmie pomieszczenia dawnej kuchni szpitalnej.
- Im szybciej pacjent z udarem trafi do szpitala, tym większe są szanse na jego wyleczenie. Dzięki nowemu oddziałowi nie będziemy musieli odsyłać pacjentów do innych szpitali - podkreśla Tadeusz Pietkiewicz, ordynator neurologii.

Niestety, kolejki

Nowe oddziały, usługi i udogodnienia dla pacjentów to duży plus. Nadal jednak pacjenci czekają w kolejkach do specjalistów.

- To jest najgorsze! Czasem schodzi kilka miesięcy, żeby dostać się do kardiologa czy urologa - denerwuje się pani Barbara, którą spotkaliśmy w rejestracji olkuskiej placówki. Sprawdziliśmy. Na kardiologa trzeba czekać ponad 2,5 miesiąca, a na tomograf ponad miesiąc.

Kolejki do szału doprowadzają także pacjentów chrzanowskiej lecznicy. Najdłuższe są do rehabilitanta czy endokrynologa. Ewa Jamrozik z Chrzanowa na wizytę do specjalisty od tarczycy czeka już ponad trzy miesiące. - Termin mam dopiero na koniec kwietnia - żali się Ewa Jamrozik.

Karol Śmiałek z Ostrężnicy przyjechał na chrzanowski oddział noworodków odwiedzić córkę i jej nowo narodzonego syna Maksia. Jest pod wrażeniem zarówno wystroju sal, jak i personelu. - Pielęgniarki są bardzo uprzejme i pomocne. Córka Ania mówi, że pomagają jej nawet przewijać dzieciątko - cieszy się pan Karol.

Magdalena Balicka

Katarzyna Ponikowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski