Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

By uratować czyjeś życie

BOGUSŁAW KWIECIEŃ
Ratownik Andrzej Dziędziel Fot. Bogusław Kwiecień
Ratownik Andrzej Dziędziel Fot. Bogusław Kwiecień
Ratownicy apelują, aby zakłady pracy, urzędy i inne instytucje pomyślały o ich zakupie. W powiecie oświęcimskim na razie są ledwie dwa. Wzorem w zachodniej Małopolsce jest Trzebinia, gdzie jest ich 19. Dwa razy dzięki nim udało się uratować czyjeś życie.

Ratownik Andrzej Dziędziel Fot. Bogusław Kwiecień

REGION. AED, czyli automatyczny defibrylator, to niewielkie urządzenie, które może uratować życie, przywracając właściwą pracę serca. Może go użyć każdy.

- Dlatego AED powinny być dostępne, szczególnie w miejscach, gdzie występują sytuacje stresogenne, czy też są duże skupiska ludzkie - mówi Andrzej Dziędziel, ratownik medyczny z Oświęcimia. Według niego do takich miejsc zaliczyć można m.in. sądy, policję, ośrodki zdrowia, galerie handlowe, stacje paliw czy zakłady pracy.

Od końca września defibrylator ma Zakładowa Służba Ratownicza Synthosu w Oświęcimiu. Jej komendant Marek Galon nie wyklucza, że po przeprowadzeniu szkoleń wśród pracowników i przeanalizowaniu potrzeb zostaną zakupione jeszcze kolejne.

Jest to dopiero drugie takie urządzenie w powiecie oświęcimskim. Wcześniej posiadało je tylko Państwowe Muzuem Auschwitz-Birkenau, które odwiedza rocznie ponad 1,4 miliona ludzi.

Według ratowników dwa AED to stanowczo za mało. Usprawiedliwieniem ich braku nie mogą być koszty. Ceny defibrylatorów wahają się w granicach 5-7 tysięcy złotych. - To jest podobnie jak z gaśnicami. Mogą nigdy się nie przydać, ale jeśli wystąpi zagrożenie życia, to na pewno będzie większa szansa na uratowanie, jeśli defibrylator będzie w pobliżu - dodaje Andrzej Dziędziel. Poza tym, jak dodaje, od tego i tak nie ma odwrotu. Na Zachodzie jest to standard i jest kwestią niedługiego czasu, gdy przepisy Unii Europejskiej w tym względzie zaczną obowiązywać także w naszym kraju.

O tym, że jest to już możliwe i potrzebne, świadczy przykład Trzebini. Kilka lat temu w tej gminie podjęty został projekt "Trzebinia Miastem Bezpiecznego Serca", w ramach którego przy wsparciu sponsorów, w tym miejscowych zakładów pracy zakupiono 19 defibrylatorów, które zamontowano w ośrodkach zdrowia, krytej pływalni, komisariacie policji, Dworze Zieleniewskich i w banku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski